Historia i kultura

Konkurs "Zabytkomania" - zgłoszenia kandydatur do końca czerwca

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do końca czerwca można zgłaszać filmy do drugiej edycji konkursu "Zabytkomania". Celem akcji Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) jest rozwijanie pasji filmowej wśród młodych ludzi i upowszechnianie wiedzy o zabytkach i lokalnym dziedzictwie kulturowym.

Konkurs „Zabytkomania” skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studentów i absolwentów szkół filmowych oraz pasjonatów zabytków i dziesiątej muzy.

W tym roku organizatorzy czekają na filmy związane z dziedzictwem niematerialnym, czyli tradycjami, obrzędami i zwyczajami. Drugą kategorią są spoty promocyjne poświęcone tematyce Europejskich Dni Dziedzictwa lub filmy dotyczące Pomników Historii. Wśród tych szczególnych zabytków są zarówno obiekty tak oczywiste, jak historyczny zespół miasta Krakowa, czy zamek krzyżacki w Malborku, ale i Hala Stulecia we Wrocławiu, czy Kanał Augustowski - zwracają uwagę organizatorzy w przesłanym komunikacie.

Organizatorzy zachęcają do obejrzenia pięciu produkcji filmowych (http://filmotekaszkolna.pl/zabytkomania), które zostały nakręcone w tym roku podczas warsztatów Studia Filmoteki Szkolnej „Zabytkomania”. Ich zdaniem, mogą stanowić inspirację do stworzenia konkursowych obrazów. Spot konkursu można obejrzeć tutaj.

Filmy można zgłaszać do 30 czerwca. Regulamin zabawy dostępny jest na stronie: www.nid.pl

Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wręczenie nagród dla najlepszych filmów odbędzie się 29 września br., podczas gali drugiej edycji konkursu „Zabytkomania”, organizowanej w kinie Kultura w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.10.2014. Malowidło ukazujące św. Annę - jedno z najbardziej znanych przedstawień z Faras, 16 bm. w Muzeum Narodowym w Warszawie. PAP/Paweł Supernak

    Polska badaczka na nowo interpretuje dwa malowidła z Katedry w Faras

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: wigilijnym hitem za hrabiego Potockiego był jarmuż z kasztanami pieczonymi w cukrowej glazurze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera