Uczelnie i instytucje

Obcokrajowcy z całego świata uczą się języka polskiego na Śląsku

Studenci m.in. z Brazylii, Kanady, Japonii czy Argentyny wezmą udział w XXVI letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej, która między 1 a 28 sierpnia odbędzie się w Cieszynie. W programie - oprócz nauki języka polskiego - wyjazdy do Krakowa, w Beskidy, a także sprawdzian z polskiego.

Organizatorem letniej szkoły jest Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. "W tegorocznej letniej szkole wezmą udział osoby z całego świata m.in. z Azerbejdżanu, Brazylii, Rosji, Niemiec, Kanady, Kazachstanu, Japonii, Chin, Argentyny czy Bułgarii, które połączyła wspólna pasja – poznawanie języka i kultury polskiej" - informuje w przesłanym komunikacie Uniwersytet Śląski.

Specjalnie dla studentów letniej szkoły przygotowano wiele atrakcyjnych spotkań oraz ciekawych wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Będą mieli okazję poznać najwybitniejszych specjalistów z różnych dziedzin – wykładowców, badaczy, artystów, polityków, dziennikarzy, którzy zaprezentują im polską naukę w ciekawy i nieszablonowy sposób.

W programie znalazły się m.in. wyjazdy naukowo-dydaktyczne do Katowic, Pszczyny, Oświęcimia, Krakowa, Koszęcina oraz w Beskidy, zwiedzanie muzeów i galerii. Dla osób interesujących się literaturą i sztuką przygotowano wieczór poezji Agnieszki Osieckiej i teatr studencki. Seminaria z cyklu „Wiedza o Polsce” przygotowano w taki sposób, aby każdy student dowiedział się czegoś nowego na temat naszego kraju i jego mieszkańców.

Letnia szkoła ma doskonalić znajomość języka polskiego zgodnie z indywidualnymi potrzebami i zainteresowaniami. Dzięki licznym zajęciom pozalekcyjnym, jak np. turniej tłumaczy czy redagowanie gazetki letniej szkoły, uczestnicy będą mieli szansę sprawdzenia i ulepszenia swojej wiedzy językowej w praktyczny sposób.

Jednym z najważniejszych wydarzeń letniej szkoły będzie odbywający się 15 sierpnia sprawdzian z polskiego – czyli konkurs ortograficzny dla wszystkich obcokrajowców. Nagrodą główną będzie bezpłatny udział w przyszłorocznej letniej szkole oraz tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Tego samego dnia na cieszyńskim rynku odbędzie się Wieczór Narodów, podczas którego uczestnicy letniej szkoły zaprezentują szerokiemu gronu odbiorców swoje kraje – ich kulturę, zwyczaje, tradycyjne jedzenie, a także zatańczą poloneza.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera