Zapobiegliwość starożytnych rzemieślników pomoże w renowacji mozaiki sprzed 2 tys. lat

W Gonio w Gruzji polscy archeolodzy użyją kamiennych elementów pozostawionych przez antycznych rzemieślników do renowacji mozaiki, którą odkryli w zeszłym roku. Dekoracja znajduje się w pomieszczeniu rzymskich term wojskowych wewnątrz fortu Apsaros.

Mozaika odkryta przez Polaków w Gonio to znalezisko unikatowe. "Jest to jeden z nielicznych przykładów luksusowego wykończenia posadzki w łaźni wybudowanej na własne potrzeby przez wojsko rzymskie" - wyjaśnił PAP dr hab. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik polskiej części ekspedycji. Szefem ze strony gruzińskiej jest dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gonio, prof. Shota Mamuladze.

Po odkryciu mozaiki w zeszłym roku, zakryto ją włókniną i przysypano warstwą piasku - w ten sposób tymczasowo ją zabezpieczono. W najbliższych dniach archeolodzy odsłonią znalezisko po to, aby zajęli się nim konserwatorzy z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mozaika przez dwa tysiące lat uległa częściowemu zniszczeniu i należy uzupełnić jej brakujące fragmenty. Planowana jest także jej ekspozycja dla turystów.

"Zadanie konserwatorów będzie zdecydowanie ułatwione" - zapewnia dr hab. Karasiewicz-Szczypiorski. "W innej części badanego terenu znaleźliśmy bowiem w czasie trwającego sezonu jamę wypełnioną tesserami, czyli kawałkami kamienia wykorzystywanymi do układania mozaiki. Ten zapas pozostawiony przez rzemieślników sprzed 2000 lat wykorzystamy do renowacji naszej mozaiki!" - zapowiada naukowiec.

Pomieszczenie z mozaiką wchodziło w skład łaźni. W tym roku polscy archeolodzy poszerzyli zasięg swoich badań, gdyż chcieli ustalić, jak duży zajmowała obszar. W ten sposób znaleźli piec i piwnicę hypokaustyczną, czyli część podziemną, w której krążyło gorące powietrze, ogrzewające od spodu baseny i podłogi w łaźni.

"Udało się uchwycić granice budynku od północy, wschodu i południa" - relacjonuje badania łaźni dr hab. Karasiewicz-Szczypiorski.

W tym roku archeolodzy natknęli się również na podłogę pomieszczenia starszego od tego z obszerną mozaiką znalezioną w zeszłym roku.

"Położona jest znacznie głębiej, a na jej powierzchni zachowały się pozostałości kolejnej mozaiki" - mówi dr hab. Karasiewicz-Szczypiorski. Jej wielkość i wzór w tym momencie są trudne do określenia.

Tegoroczne prace wykopaliskowe pozwoliły na dokładniejsze datowanie term. Budowla powstała w połowie I w. n.e. Nieco później została gruntownie przebudowana. Odnowione łaźnie uległy zniszczeniu najprawdopodobniej za panowania Hadriana lub jego następcy, tj. w pierwszej połowie II w. n.e.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera