Portugalczycy pozyskali analgetyk z organizmów morskich

Portugalscy uczeni opracowali środek przeciwbólowy na bazie substancji pozyskiwanej z bezkręgowców morskich. Analgetyk nie ma właściwości uzależniających.

Prace nad skomercjalizowaniem nowatorskiej substancji prowadzą naukowcy z biotechnologicznej spółki Sea4us z Algarve oraz chemicy z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie. Póki co portugalscy badacze nie chcą ujawnić nazwy bezkręgowców, z których pozyskiwany jest środek przeciwbólowy.

Jak poinformował Pedro Lima, biolog wchodzący w skład zespołu badawczego, analgetyk opracowany został na bazie substancji pochodzącej z organizmów morskich wyłowionych w pobliżu portu Sines, w południowo-zachodniej Portugalii.

"Zidentyfikowaliśmy już substancję, która ma silne działanie przeciwbólowe" - powiedział Pedro Lima.

Naukowiec poinformował, że trwające od ponad sześciu lat badania przeszły już fazę laboratoryjną, podczas której stwierdzono, że środek działa skutecznie jako analgetyk na ból chroniczny.

"Jesteśmy już w zaawansowanej fazie naszego projektu badawczego. Rozpoczęliśmy już prace nad wyborem najlepszej metody do masowej produkcji leku przeciwbólowego. Chcemy, aby był on dostępny dla wszystkich pacjentów" - dodał Lima.

Portugalski badacz przyznał, że projekt rozwijany przez Sea4us i Uniwersytet Nowy w Lizbonie jest pionierskim z uwagi na fakt, że nigdy jeszcze nie pozyskano z organizmów morskich skutecznego analgetyku. Zdradził, że trwają już prace nad stworzeniem syntetycznego substytutu środka pozyskiwanego z bezkręgowca morskiego, aby przy masowej produkcji leku chronić przed wyginięciem ten gatunek.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ból chroniczny dotyka około 30 proc. ludzi na świecie. Jego uśmierzenie nie jest w ich przypadku możliwe bez wystąpienia efektów ubocznych.

"Nasz lek będzie miał znikome efekty uboczne, i w przeciwieństwie do opioidów nie będzie uzależniał pacjenta. Działanie środka będzie bazować na stymulowaniu jednej z protein zlokalizowanych w zwojach nerwowych usytuowanych poza kręgosłupem" - dodał portugalski uczony. (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera