Kompleks czterech jaskiń odkryli pasjonaci w granicach Bielska-Białej

Kompleks czterech nieznanych dotąd jaskiń odkryli na terenach leśnych w granicach miasta Bielska-Białej pasjonaci ze Stowarzyszenia Ochrony Jaskiń „Grupa Malinka” - poinformowała Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy.

„Jaskinie położone są na obszarze o promieniu 150 m. Największej z nich nadano nazwę Jaskinia Żółtodzioba. Jej długość przekracza 100 m, a głębokość 15 m. Odkrycia dokonał Jakub Pysz, a w pracach eksploracyjnych udział brali również Mateusz Cieślar i Bartłomiej Juroszek” – podała organizacja turystyczna.

Juroszek w rozmowie z lokalnym Radiem Bielsko zwrócił uwagę, że w środku Jaskini Żółtodzioba znajduje się duża sala o długości 10 m i szerokości ok. 2,5 m. Ze jej stropu zwisa obelisk o rozmiarach niespotykanych dotychczas w beskidzkich jaskiniach. „Ponad pięciotonowy blok skalny nazwaliśmy +żądło+” – powiedział. Znajdują się niej także nacieki i mostki skalne.

Speleolodzy na razie nie podali dokładnej lokalizacji jaskiń. Ich zwiedzanie byłoby teraz niebezpieczne ze względu na osuwające się kamienie i wąskie przejścia. Trwa jednocześnie ich inwentaryzacja. Organizacja turystyczna, „Grupa Malinka” oraz studenckie koło naukowe "Reset" z bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej przygotowują wspólnie materiały kartograficzne. Za kilka tygodni w internecie udostępniony zostanie wirtualny spacer po jaskini.

Bielsko-Biała jest miastem wyjątkowym pod względem położenia. Lokalna organizacja turystyczna przypomniała, że w granicach administracyjnych znajduje się 17 szczytów górskich Beskidu Śląskiego i Małego.

W okolicach Bielska-Białej znajduje się wiele jaskiń. Jaskinia na Trzech Kopcach jest wyjątkowo długa - liczy ok. 1,2 tys. m. Inna, o nazwie Malinowska, w XVI i XVII w. miała służyć protestantom jako miejsce nabożeństw, a na początku XIX w. być kryjówką zbójników Ondraszka.

Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy powstała latem 2011 r. Jej celem jest wspieranie lokalnego rynku turystycznego oraz promocja Bielska-Białej i regionu jako miejsca o bogatych walorach turystycznych. Stanowi ona płaszczyznę współpracy między samorządem i branżą turystyczną.

Stowarzyszenie Ochrony Jaskiń „Grupa Malinka” powstała 15 lat temu. (PAP)

szf/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

  • Fot. Adobe Stock

    Skąd zanieczyszczenia powietrza? Sporo pyłu niesie dym z domów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera