Aplikacja Frank.com najlepsza w hackatonie EOVation

Projekt aplikacji mobilnej dla rolników Frank.com zwyciężył w pierwszym warszawskim hackatonie EOVation. Dzięki aplikacji wykorzystującej dane satelitarne dostępne na platformie EO ClimLab rolnicy będą mogli dostosować swoje uprawy do warunków zmieniającego się klimatu.

Hackaton EOVation (Earth Observation Innovation) to pierwszy warszawski hackaton, będący częścią międzynarodowego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej EO ClimLab. Uczestnicy wydarzenia mieli 24 godziny na stworzenie i zaprezentowanie rozwiązań, będących odpowiedzią na lokalne problemy związane ze zmianami klimatycznymi.

W wydarzeniu wzięło udział pięć zespołów, które przez cały czas trwania hackatonu miały zapewniony dostęp do danych satelitarnych znajdujących się platformie EO ClimLab. Członkowie zespołów zostali też przeszkoleni w zakresie ich wykorzystania. Mogli korzystać z pomocy ekspertów z kluczowych firm na rynku polskim oraz ekspertów z branży kosmicznej, w tym Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Główną nagrodę (4 tys. zł) otrzymał zespół, który zaproponował stworzenie aplikacji Frank.com. To aplikacja mobilna dla rolników, dzięki której będą oni mogli dostosować swoje uprawy do uwarunkowań zmieniającego się klimatu.

Nagroda specjalna trafiła do zespołu Free Energy. Zaprezentował on pomysł na aplikację, która korzysta z danych satelitarnych dotyczących np. nasłonecznienia czy wiatru. Aplikacja pomaga firmom i osobom prywatnym podjąć decyzję, w jakie odnawialne źródła energii warto zainwestować. Nagrodę zespół otrzymał od biura Brain Embassy, które zaprosiło zespół do rozwijania pomysłu w przestrzeni Free Energy.

"Bardzo się cieszę, że w warszawskim hackatonie EOVation wzięli udział nie tylko młodzi programiści, ale osoby w różnym wieku, z bardzo różnorodnym wykształceniem i doświadczeniem. Jestem przekonana, że to właśnie dzięki spotkaniu osób z tak odmiennych światów powstało pięć bardzo ciekawych projektów" - powiedziała manager innowacji EO ClimLab, Iuliia Strotska.

EO ClimLab to międzynarodowy projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej, którego celem jest budowa i rozwój platformy analitycznej danych klimatycznych, edukacja i zachęcanie wszystkich do korzystania z tych danych przy tworzeniu innowacyjnych produktów i usług. Inicjatywa wspierana jest przez Instytut na rzecz Ekorozwoju, Narodową Agencję Poszanowania Energii, Mazowiecką Agencję Energetyczną.

Organizatorami hackatonu EOVation były: firma Kapitech jako partner projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej EO ClimLab oraz innowacyjna przestrzeń do pracy wspólnej Brain Embassy - w ramach cyklu warsztatów „BE Involved”. Kolejny odbędzie się 27-28 maja.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera