Gorące mitochondria

Dostarczające energii dla żywych komórek mitochondria rozgrzewają się do temperatury nawet 50 stopni Celsjusza - informuje pismo bioRxiv.

Choć temperatura naszego ciała nie przekracza zwykle 37 stopni C., usytuowane wewnątrz komórek mitochondria mogą się rozgrzewać do 50 st. C.

W mitochondriach utleniane są substancje pokarmowe. Choć nie jest to zwykłe spalanie, ale wielostopniowy, kontrolowany proces, powstaje wówczas wiele ciepła.

Dotychczasowe metody pomiarowe nie pozwalały na precyzyjny pomiar temperatury tak małych struktur, jednak w ciągu ostatniego roku kilka zespołów naukowców opracowało barwniki, których fluorescencja zmienia się w sposób zależny od temperatury.

Pierre Rustin z francuskiego instytutu medycznego INSERM wraz z kolegami z Korei Płd. i Niemiec wykorzystał barwnik opracowany przez naukowców z Singapuru, aby dokonać pomiaru wnętrza mitochondriów ludzkiej nerki oraz komórek skóry utrzymywanych w temperaturze 38 st. Celsjusza. Okazało się, że mitochondria pracują w temperaturze co najmniej o 6 do 10 stopni wyższej niż reszta komórki.

Także opublikowana w lutym tego roku praca japońskiego zespołu (który do pomiaru użył innego barwnika) wspomina o temperaturze mitochondriów – w przypadku ludzkich komórek nowotworowych są one o 6 do 9 stopni cieplejsze niż reszta komórki.

Dotychczas specjaliści zakładali, że mitochondria ssaków czy ptaków pracują w temperaturze odpowiadającej temperaturze ich ciała. Być może trzeba będzie zweryfikować wyniki wielu eksperymentów.

Mitochondria zwierząt zmiennocieplnych i roślin prawdopodobnie działają w dużo niższych temperaturach, trzeba będzie jednak zweryfikować te przypuszczenia eksperymentalnie. (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.06.2024  EPA/GRAHAM HUGHES

    Kanada/Pierwszy praktyczny test szybkiego modelu oceny ekstremów pogodowych

  • Na zdjęciu Suni Williams i Butch Wilmore. 05.06.2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    NASA/ Astronauci na ISS są pewni, że kapsuła Boeinga umożliwi im bezpieczny powrót na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera