Prof. Maria Delaperriere, propagatorka polonistyki we Francji, otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wręczenie godności odbyło się w ramach piątkowych obchodów święta tej najstarszej polskiej uczelni wyższej.
Rektor UJ prof. Wojciech Nowak otwierając uroczyste posiedzenie senatu w dniu 653. rocznicy powołania do życia Akademii Krakowskiej podkreślił, że 12 maja to dla społeczności akademickiej dzień wyjątkowy, w którym najwyższą godnością honoruje ona osoby szczególnie zasłużone dla krakowskiej uczelni.
Jak przypomniał, z wnioskiem o nadanie tytułu doktora honoris causa UJ prof. Marii Delaperriere wystąpili profesorowie Wydziału Polonistyki UJ. Senat uczelni przychylił się do niego i postanowił nadać jej tę godność za „wybitne zasługi dla rozwoju polonistyki we Francji oraz za znakomite osiągnięcia w dziedzinie wiedzy o literaturze polskiej i europejskiej”.
Przypomniano zasługi uczonej, która m.in. przez 40 lat wykładała z wielkim pożytkiem dla wiedzy o Polsce historię literatury i kultury polskiej w paryskim Narodowym Instytucie Języków i Cywilizacji Wschodnich (Institut National des Langues et Civilisations Orientales – INALCO); organizowała i koordynowała niestrudzenie oraz bardzo skutecznie studia akademickie w zakresie literatury i kultury polskiej we Francji; uprawiała badania nad literaturą polską i europejską w ujęciu porównawczym i jest obecnie jednym z najwybitniejszych autorytetów w tej dziedzinie; opublikowała wiele wartościowych monografii i innych rozpraw naukowych na temat dziejów literatury polskiej i europejskiej, a zwłaszcza związków literackich polsko-francuskich.
Prof. Andrzej Borowski z Wydziału Polonistyki UJ w wygłoszonej laudacji zwrócił uwagę, że krakowska uczelnia swoim najwyższym wyróżnieniem honoruje swoją absolwentkę, która studia polonistyczne ukończyła w rodzinnym Krakowie w 1963 r. Jak podkreślił, profesor związała całe swoje życie naukowe i organizacyjne z Narodowym Instytutem Języków i Cywilizacji Wschodnich w Paryżu, jako znawczyni nie tylko literatury i kultury polskiej, lecz także słowiańskiej i środkowoeuropejskiej.
Prof. Delaperriere dziękując za wyróżnienie podkreśliła, że uroczystość jest dla niej przede wszystkim symbolicznym powrotem do swojej Alma Mater, którą opuściła pół wieku temu. „W tych właśnie murach uczyłam się samokrytycyzmu, niezależności myśli i przede wszystkim otwarcia na świat” - powiedziała wymieniając nazwiska swoich mistrzów, profesorów UJ: Stanisława Pigonia, Kazimierza Wyki, Henryka Markiewicza, Zenona Klemensiewicza, Wacława Kubackiego.
„Ich mądre nauki sprawiały, że polonistyka była dla mojego pokolenia +królową nauk+, punktem wyjścia do bezustannych poszukiwań nieokreślonej bliżej prawdy i zarazem pewności, że prawda ta istnieje za uciekającym horyzontem coraz to nowych lektur” - mówiła.
Społeczność akademicka UJ piątkowe obchody rocznicy założenia uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku rozpoczęła od złożenia wieńców i kwiatów na grobach fundatorów uczelni w katedrze na Wawelu.
Na wieczór zaplanowano występy zespołów artystycznych działających przy uczelni na dziedzińcu Collegium Maius. W sobotę w zakolu Wisły przy Bulwarze Wołyńskim odbędą się regaty ósemek wioślarskich o Puchar Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. (PAP)
rgr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.