Dzieci trzeba zmuszać, żeby się wysypiały

Nie wystarczy zachęcać dzieci i nastolatki do tego, żeby do łóżka kładły się o odpowiednich porach i się wysypiały. Trzeba je do tego zmuszać, często nie ma innego sposobu – przekonują kanadyjscy specjaliści na łamach „BMC Public Health”.

Dzieci w wieku 5-13 lat powinny spać dziewięć godzin na dobę, a starsze, od 14. do 17. roku życia – osiem godzin (według zaleceń kanadyjskich). Żeby było to możliwe, nie mogą one zbyt późno zasypiać, z tym jednak w większości przypadków są spore kłopoty.

Dr Heather Manson z Public Health Ontario w Toronto wraz ze swym zespołem analizował 1622 przypadki rodziców, którzy mieli przynajmniej jedno dziecko w tym przedziale wiekowym. Ekspert doszedł do wniosku, że zalecenia dotyczące długości snu spełniało 59 proc. dzieci - tych, na których wymuszano odpowiednio wczesne pójście do łóżka.

Kanadyjski specjalista podkreśla, że samo przypominanie pociechom o porze snu jest na ogół mało skuteczne.

Dzieci "jedynie zachęcane" do spania kładły się do łóżka o właściwej porze o 71 proc. rzadziej - w porównaniu do tych, które do tego zmuszano. "Zmuszanie, a nie jedynie zachęcanie, ma kluczowe znaczenie dla wysypiania się dzieci i nastolatków, szczególnie w dni powszechnie" – podkreśla Manson.

Michelle Garrison z Seattle Children\'s Research Institute oraz University of Washington, który nie uczestniczył w badaniach kanadyjskich specjalistów - powiedział Reutersowi, że ważne jest wypracowanie zasad higieny snu.

Dzieci i młodzież – twierdzi specjalista - trzeba przygotowywać do pójścia do łóżka. Służy temu czytanie książek, ale może to być również każda inna forma relaksu, w zależności od tego, co komu bardziej odpowiada. Należy to robić zawsze o tej samej porze, żeby wywołać regularną senność. (PAP)

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młody Wszechświat miał więcej czarnych dziur niż szacowali naukowcy

  • Góry i kaniony w Parku Narodowym Canaima w Wenezueli, Adobe Stock

    Wenezuela/ Znaleziono malowidła naskalne i petroglify liczące ponad 4 tys. lat nieznanego pochodzenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera