Spanie na plecach podczas ciąży zwiększa ryzyko urodzenia martwego dziecka

Kobiety, które podczas ostatniego trymestru ciąży zasypiają na plecach, mają niemal czterokrotnie wyższe ryzyko urodzenia martwego dziecka – wynika z pracy naukowców z Nowej Zelandii, którą publikuje pismo „PLOS ONE”.

Zdaniem autorów pracy – naukowców z Uniwersytetu w Auckland – kampanie społeczne zachęcające kobiety ciężarne do tego, by nie zasypiały na plecach w trzecim trymestrze ciąży, mogłyby zredukować liczbę martwych urodzeń dzieci o około 9 proc.

Badaniem pod kierunkiem prof. Lesley McCowan, dyrektor Wydziału Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu w Auckland, objęto 164 kobiety, które od lutego 2012 r. do grudnia 2015 r. urodziły martwe dziecko w 28 tygodniu ciąży lub później. Wykluczono, że przyczyną tego zdarzenia była wada wrodzona. Zebrane wśród pacjentek dane (m.in. na temat nawyków związanych ze snem), porównywano z grupą 569 pań, które urodziły żywe dziecko.

Analiza wykazała, że kobiety, które spały na plecach, miały niemal czterokrotnie (ok. 3,7 razy) wyższe ryzyko urodzenia martwego dziecka. Ryzyko to dotyczyło głównie pań, które urodziły dziecko w terminie, tj. po 37 tygodniu ciąży, (wzrost ryzyka ponad 10-krotny) niż pań, które urodziły przedwcześnie (wzrost ryzyka nieco ponad trzykrotny).

Wśród innych czynników związanych z wyższym prawdopodobieństwem urodzenia martwego dziecka znalazły się m.in.: wiek mamy 40 lat lub więcej, wysoki wskaźnik masy ciała, mała masa noworodka, a także przespanie mniej niż 6 godzin w noc przed zdarzeniem.

To badanie potwierdza wcześniejsze obserwacje tego samego zespołu naukowców.

„Nasze wyniki mają sens, dlatego że leżenie na plecach w ostatnich miesiącach ciąży jest związane ze zmianami fizjologicznymi, które mogą negatywnie wpływać na stan płodu” – komentuje prof. McCowan.

Zalicza się tu m.in.: redukcję tzw. pojemności minutowej serca matki, czyli objętość krwi, jaką jej serce wypompowuje na minutę oraz zmniejszenie dopływu krwi do macicy, a przez to również dopływu tlenu do płodu. Ponadto spanie na plecach ma związek z częstszych występowaniem zaburzeń oddychania podczas snu, tzw. bezdechu sennego, który powiązano z powikłaniami ciąży.

Jak podkreśla prof. McCowan optymistyczne jest to, że ryzyko urodzenia martwego dziecka związane ze spaniem na plecach można zmniejszyć np. dzięki odpowiednim kampaniom edukacyjnym skierowanym do kobiet ciężarnych w ostatnim trymestrze ciąży. (PAP)

jjj/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ESA buduje urządzenie do serwisowania satelitów

  • CREDIT ESA/DLR/FU Berlin LICENCE CC BY-SA 3.0 IGO

    Sonda przesłała z Marsa zdjęcia „tajemniczego terenu”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera