W Katowicach przyznano nagrody dla innowatorów i młodych wynalazców

Źródło: EUROBUSINESS-HALLER
Źródło: EUROBUSINESS-HALLER

Zwycięzcy konkursów Lider Innowacji 2017 i Młody Wynalazca 2017 ogłoszeni zostali w Katowicach podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2017.

Tytuły Lidera Innowacji 2017 przyznane zostały w 10 kategoriach. Liderem spośród instytucji ogłoszono Urząd Miasta Katowice, m.in. za działalność na rzecz promocji przedsiębiorstw - w tym start-upów - na arenie międzynarodowej. W kategorii "Pro publico bono" tytuł Lidera Innowacji uzyskał przewodniczący Fundacji Polonia International André Michel Pakulski, promocję kreatywności wśród młodzieży, m.in. poprzez fundowanie nagród za projekty tworzone przez młodych innowatorów oraz wspieranie młodzieży uczestniczącej w targach wynalazczości Brussels Innova w Brukseli. Spośród jednostek naukowo-badawczych uhonorowano Instytut Transportu Samochodowego za działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu, realizowane w formie kampanii społecznych, sponsoringu oraz wydarzeń naukowych i kulturalnych.

W kategorii "Kobieta Wynalazca" nagrodę zdobyła Paula Kiełbik ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zaś w kategorii "Menadżer" - dyrektor Instytutu Mechaniki Precyzyjnej Tomasz Babul. Za "Osobowość" spośród Liderów Innowacji 2017 uznano Adama Hańderka z firmy Technologie Recyklingu. W kategorii "Technologia" nagrodę zdobyły Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu za pracę "Sposób wykrywania obniżonej podatności na przeciwnowotworową chemioterapię adjuwantową u pacjentek z rakiem gruczołu piersiowego". Produktem roku 2017 został zbiornik służący do magazynowania oraz transportu ciepła za pomocą PCM firmy Enetech.

Liderem innowacji wśród przedsiębiorstw został z kolei Instytut Technik i Technologii Specjalnych – Centrum Badawczo-Rozwojowe za tworzenia i wdrażanie innowacyjnych technologii z zakresu bioenergetyki i paliw o dużym znaczeniu dla gospodarki i ekologii. Za najlepszego młodego wynalazcę uznano natomiast Jacka S. Tutaka z Politechniki Rzeszowskiej, który opracował rozwiązania wspomagające proces rehabilitacji oraz ułatwiające funkcjonowanie osób starszych i niepełnosprawnych, zwłaszcza po udarze mózgu.

W konkursie Młody Wynalazca 2017 pierwsze miejsce zajęli Monika Topa, Katarzyna Kukuła, Maciej Pilch i Karolina Dzięciołowska z rozwiązaniem "Nowe wysokowydajne luminescencyjne kompleksy lantanowców oraz ich zastosowanie do roli organiczno-nieorganicznych luminescencyjnych chemosensorów molekularnych w badaniach on-line polimerowych materiałów powłokowych oraz w inicjowaniu procesów fotopolimeryzacji".

Organizatorami obydwu konkursów były firma Eurobusiness-Haller oraz fundacja Haller Pro Inventio.

10. Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG 2017 odbyły się w dniach 22-23 czerwca w Katowicach. W targach wzięli udział reprezentanci świata nauki, przemysłu, jednostek samorządowych oraz uczniowie szkół średnich i studenci. Wydarzenie zgromadziło ponad 170 wynalazków z 18 krajów świata: Belgii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Egiptu, Francji, Indonezji, Iranu, Kanady, Malezji, Meksyku, Polski, Rumunii, Rosji, Tajlandii, Tajwanu, USA i Wietnamu.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Orlen i Politechnika Śląska zawarły ramową umowę ws. konsorcjum w dziedzinie katalizy

  • Fot. Adobe Stock

    Szczecin/ Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zrobili chipsy z mięsa karpia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera