Uczelnie i instytucje

Resort nauki: program "doktoratów wdrożeniowych" realizowany w 54 jednostkach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

54 jednostki naukowe z całej Polski otrzymały finansowanie na realizację programu "doktorat wdrożeniowy" - poinformował resort nauki. Od października rozpoczną na nich studia pierwsi doktoranci, którzy doktorat będą przygotowywali w ścisłej współpracy z przedsiębiorcą.

Listę jednostek naukowych - wydziałów uczelni i instytutów PAN - które otrzymały pozytywną ocenę w konkursie \"doktoraty wdrożeniowe\" opublikowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Najwięcej wydziałów, które będą realizowały program pochodzi z Politechniki Warszawskiej - aż 10. Pięć dofinansowanych w konkursie wydziałów to jednostki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a po cztery pochodzą z Politechniki Łódzkiej i Śląskiej.

Nowelizacja ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym, która zakłada utworzenie programu \"doktorat wdrożeniowy\" weszła w życie pod koniec kwietnia br. Celem programu jest dofinansowanie studiów doktoranckich realizowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym - m.in. prywatnymi firmami - a przez to zbudowanie relacji między gospodarką i nauką oraz uproszczenie komercjalizacji badań naukowych.

Uczestnik programu będzie pracował nad rozprawą doktorską w \"systemie dualnym\": równocześnie poprowadzi prace w jednostce naukowej (na uczelni lub w instytucie naukowo-badawczym z wysoką kategorią naukową: A lub A+) i w podmiocie z otoczenia społeczno-gospodarczego. Celem pracy badawczej doktoranta ma być rozwiązanie konkretnego problemu pracodawcy, u którego jest zatrudniony.

W ramach programu przyznawane są stypendia doktoranckie w wysokości 2450 zł miesięcznie, dofinansowywane będą również koszty wykorzystania infrastruktury badawczej w ramach tych studiów. Drugim źródłem dochodu doktoranta ma być pensja wypłacana przez pracodawcę, dla którego będzie on prowadził badania wdrożeniowe.

Wyniki konkursu są dostępne na stronie: http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/wyniki-konkursu-w-ramach-i-edycji-programu-doktorat-wdrozeniowy.html

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera