KGHM i wrocławskie uczelnie podpisały porozumienie dot. realizacji doktoratów wdrożeniowych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Grupa kapitałowa KGHM oraz pięć wiodących wrocławskich uczelni podpisały w środę porozumienie dot. realizacji doktoratów wdrożeniowych. Doktoranci będą przygotowywać rozprawę prowadząc badania na uczelni oraz zajmując się tym samym zagadnieniem pracując w miedziowej spółce.

Na początku lipca Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) poinformowało, że 54 jednostki naukowe z całej Polski otrzymały finansowanie na realizację programu „doktorat wdrożeniowy"”. Wśród tych jednostek znalazły się wydziały pięciu wrocławskich uczelni: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego.

W środę wrocławskie uczelnie podpisały z KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM Cuprum – Centrum Badawczo-Rozwojowe porozumienie o współpracy dotyczące realizacji doktoratów wdrożeniowych.

Jak powiedział dziennikarzom wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński, porozumienie oznacza, że KGHM oraz wrocławskie uczelnie będą szukać osób, które wezmą udział w programie doktoratów wdrożeniowych.

„Te studia będą realizowane tylko i wyłączni pod warunkiem, że któraś ze spółek KGHM zatrudni u siebie takich doktorantów oraz przedstawi, co mają oni badać dla tej spółki. Może to być też obecny pracownik KGHM, który rozpocznie studia doktoranckie na jednej z uczelni, które podpisały porozumienie” - wyjaśnił wiceminister. Dodał, że resort nauki osobom piszącym doktoraty wdrożeniowe przyzna stypendium w wysokości 100 proc. minimalnej pensji asystenta. Drugą pensję taki doktorant uzyska w spółce, która go zatrudni.

Dardziński zapowiedział, że w ramach porozumienia pomiędzy KGHM a wrocławskimi uczelniami doktoraty wdrożeniowe może zrobić kilkanaście osób. „Nie ma tu limitu, liczba doktorantów zależy zarówno od KGHM, jak i uczelni. Pierwsi doktoranci powinni rozpocząć studia 1 października” - powiedział wiceminister.

Poinformował, że te 54 jednostki naukowe z całej Polski, które w tym roku otrzymały finansowanie na realizację programu „doktorat wdrożeniowy”, zadeklarowały, że mogą zrekrutować ponad 370 doktorantów.

Nowelizacja ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym, która zakłada utworzenie programu "doktorat wdrożeniowy" weszła w życie pod koniec kwietnia br. Celem programu jest dofinansowanie studiów doktoranckich realizowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym - m.in. prywatnymi firmami - a przez to zbudowanie relacji między gospodarką i nauką oraz uproszczenie komercjalizacji badań naukowych.

Uczestnik programu będzie pracował nad rozprawą doktorską w systemie dualnym: równocześnie poprowadzi prace w jednostce naukowej (na uczelni lub w instytucie naukowo-badawczym z wysoką kategorią naukową: A lub A+) i w podmiocie z otoczenia społeczno-gospodarczego. Celem pracy badawczej doktoranta ma być rozwiązanie konkretnego problemu pracodawcy, u którego jest zatrudniony.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera