SatRevolution kończy prace nad platformą satelitarną

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wrocławska spółka SatRevolution kończy prace nad autorską platformą satelitarną tzw. satellite bus. Konstrukcja stanowi element pierwszego polskiego satelity komercyjnego – Światowida. Jak powiedział PAP współzałożyciel spółki Grzegorz Zwoliński testy sprzętu mają zakończyć się w drugiej połowie 2018 r.

"Koszt budowy pojedynczej platformy satelitarnej będzie zależał od jej wielkości, parametrów oraz indywidualnych wymagań klienta. Przewidujemy, że ceny za gotową platformę będą rozpoczynały się od ok. 60 tys. euro. Testy sprzętu zakończymy w drugiej połowie 2018 r." - wskazał Zwoliński.

Dodał, że firma rozmawia obecnie z kilkoma klientami, którzy są zainteresowani jej technologią i kupnem platformy satelitarnej. "Stawiamy na sprzedaż zarówno w kraju, jak i na całym świecie – celujemy w rynek globalny. Liczymy na sprzedaż kilkunastu sztuk rocznie" - ocenił Zwoliński.

Wrocławska spółka kończy prace nad własną platformą satelitarną (satellite bus) – bazą satelity, dostarczającą jego podstawowe funkcje. Konstrukcja stanowi element pierwszego polskiego satelity komercyjnego – Światowida. SatRevolution przetestuje kosmiczne maszyny na orbicie w 2018 r.

Platforma jest, jak podkreśla przedstawiciel firmy, autorskim projektem SatRevolution. Składa się z konstrukcji nośnej, modułu zasilania i nawigacji oraz podstawowego modułu do komunikacji, który służy do przesyłania komend. "Polecenia te odpowiadają za sterowanie satelitą (np. zmianę orbity), włączanie i wyłączanie poszczególnych modułów czy transmisję danych o stanie urządzenia – takich jak jego temperatura czy aktywność paneli słonecznych" - wyjaśniono w komunikacie.

W platformie można też zamontować ładunek, który definiuje funkcjonalność satelity. "Na przykład, jeśli ma on służyć do komunikacji, ładunkiem będą anteny i moduł komunikacji. W przypadku satelity obserwacyjnego ładunkiem będzie kamera, teleskop lub obiektyw oraz moduł służący do wysłania pozyskanych danych na Ziemię. Konstrukcję można łatwo zmodyfikować w celu dopasowania do wybranego ładunku" - napisano.

"Aktualnie kończymy pracę nad naszą platformą satelitarną i przechodzimy w fazę testów. Konstrukcję wykorzystamy w Światowidzie, a następnie przy tworzeniu kolejnych satelitów" – wskazał Zwoliński. Jak dodał platforma dedykowana jest nanosatelitom o wymiarach od 10x10x10 cm do 10x10x30 cm. A jej konstrukcja jest zgodna ze standardem cubesat, co pozwoli na montowanie modułów również innych producentów.

SatRevolution S.A. powstała w czerwcu 2016 r. Specjalizuje się w projektowaniu i seryjnej produkcji sztucznych satelitów na potrzeby międzynarodowych agencji kosmicznych oraz innych podmiotów, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Prowadzi też prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych. Partnerem firmy jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

autor: Magdalena Jarco

edytor: Dorota Skrobisz (PAP)

maja/ skr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

  • Adobe Stock

    Akcja: autoryzacja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera