Wahania wagi zwiększają ryzyko demencji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Seniorzy, którzy szybko i dużo przybierają lub tracą na wadze, mogą być bardziej narażeni na demencję - informują koreańscy naukowcy na łamach "BMJ Open".

Badaniami prowadzonymi przez zespół z Narodowego Uniwersytetu Kyungpook w Korei Południowej objęto ponad 67 tys. osób w wieku 60-79 lat, których wskaźnik masy ciała (BMI) rejestrowany był w latach 2002-2003 i 2004-2005. Gromadzono także dane dotyczące statusu społeczno-ekonomicznego oraz kardiometabolicznych czynników ryzyka.

Uczestnicy monitorowani byli średnio przez 5 lat. W tym czasie demencja wystąpiła u 4887 mężczyzn i 6685 kobiet.

Naukowcy zaobserwowali, że w przypadku obu płci szybka zmiana wagi, tj. zwiększenie lub zmniejszenie BMI o ponad 10 proc. w ciągu dwóch lat, miała związek z podwyższonym ryzykiem demencji w porównaniu z osobami o stabilnym BMI.

Wskaźnik masy ciała na początku badań nie miał związki z ryzykiem demencji, z wyjątkiem niskiej wagi u mężczyzn.

Potwierdzono, że istotnymi czynnikami ryzyka demencji było nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, wysoki poziom glukozy na czczo, niewydolność serca, palenie papierosów, częste spożywanie alkoholu i mała aktywność fizyczna.

Jak komentują autorzy badania (https://bmjopen.bmj.com/content/9/5/e021739 ), w celu zapobiegania rozwojowi demencji seniorzy powinni dbać o utrzymywanie prawidłowej masy ciała i prowadzić zdrowy tryb życia. (PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera