Czy pora ćwiczeń jest kluczem do udanej utraty wagi?

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wśród najszybciej chudnących największy odsetek stanowili ludzie ćwiczący wczesnym rankiem, jednak nie oznacza to, że aktywność o tej porze jest najlepsza - wykazało badanie. Ćwiczenia przynoszą równie dobry efekt o każdej porze dnia, pod warunkiem, że wykonywane są regularnie, a ćwiczący trzymają się stałych pór treningów.

W badaniu wzięło udział 375 osób dorosłych, które z powodzeniem straciły zbędne kilogramy i były w stanie utrzymać ten efekt. Praca na ten temat ukazała się w piśmie „Obesity” (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/oby.22535).

Autorami badania są naukowcy z Brown Alpert Medical School (USA). Udowodnili oni, że jeśli uczestnicy byli regularni i konsekwentni, jeśli chodzi o porę i intensywność swoich ćwiczeń, to aktywność o każdej godzinie dawała równie zadowalające efekty.

Najgorsze wyniki osiągały te osoby, które zmieniały pory ćwiczeń i/lub nie były w nich regularne.

„Nasze odkrycia dają dobre podłoże do dalszych badań eksperymentalnych, które pomogą ustalić, czy promowanie spójności treningowej w czasie dnia może pomóc pacjentom osiągnąć i utrzymać lepsze efekty - mówi starszy autor publikacji dr Dale Bond. - Ważne będzie również ustalenie, czy jest jakaś określona pora dnia, która nie tyle daje lepsze rezultaty treningowe, ale pozwala rozwinąć nawyk aktywności fizycznej u tych osób, u których wcześniej była ona na bardzo niskim poziomie”. (PAP)

kap/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera