Badanie: co piąty amerykański student nadużywa smartfona

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych przyznaje się 20 proc. amerykańskich studentów. Mają oni gorsze oceny, piją więcej alkoholu i częściej doświadczają problemów psychicznych – informuje „Journal of Behavior Addictions”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge (W. Brytania), Uniwersytetu Chicagowskiego oraz Uniwersytetu Minnesoty (USA) zebrali dane kwestionariuszowe od prawie 3,5 tys. studentów amerykańskich uczelni.

Ustalili, że co piąty z nich nadużywa smartfona, co oznacza, że na skutek nadmiernego korzystania z telefonu miewa trudności w codziennym funkcjonowaniu, np. odczuwa dolegliwości fizyczne typu zawroty głowy lub zaburzenia widzenia, doświadcza symptomów abstynencyjnych w postaci poirytowania czy niepokoju, nie potrafi należycie skoncentrować się na nauce lub pracy.

Ponadto – jak wynika z badania - studenci nadużywający smartfonów mają przeważnie gorsze oceny i częściej sięgają po alkohol. Chociaż wśród nich jest mniej osób aktywnych seksualnie, te aktywne przyznają się do większej liczby partnerów.

U młodych ludzi nadmiernie korzystających z telefonów częściej występują problemy natury psychicznej, takie jak niskie poczucie własnej wartości, ADHD, depresja, lęk czy PTSD (zespół stresu pourazowego).

Specjaliści twierdzą jednak, że nadużywanie smartfonów nie wyczerpuje znamion zwykłego uzależnienia.

„Łatwo myśleć o problematycznym używaniu smartfonów jak o uzależnieniu, ale gdyby to było takie proste, oczekiwalibyśmy, że znajdziemy powiązanie z nadużywaniem szerokiej gamy substancji, zwłaszcza w tak dużej próbie, a tak się nie stało” – komentuje dr Sam Chamberlain, jeden z autorów badania.

Naukowcy przypuszczają, że nadużywanie smartfonów może być konsekwencją problemów psychicznych, ale na podstawie uzyskanych wyników, nie są w stanie tego udowodnić. Apelują o więcej badań w tym zakresie. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera