Jedno jabłko zawiera 100 mln bakterii. I nie da się ich zmyć

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jedno jabłko zawiera 100 mln bakterii. Aż 90 proc. z nich znajduje się w nasionach jabłka, a prawie cała reszta - w miąższu. Mikroby obecne w owocach z organicznych upraw są zdrowsze dla człowieka.

Ponieważ przyjmowane z pożywieniem mikroorganizmy mogą kolonizować jelita człowieka, naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Graz sprawdzili zawartość bakterii w jednym z najpopularniejszych owoców.

Porównali oni mikroorganizmy obecne w owocach uprawianych przemysłowo oraz w sposób organiczny.

Przeanalizowali przy tym osobno skórki, miąższ, nasiona oraz kielich, czyli miejsce na dole jabłka.

Oba rodzaje jabłek zawierały podobną liczbę mikrobów.

"Oceniamy, że jedno, ważące 240 g jabłko zawiera średnio ok 100 mln bakterii" - zaznacza prof. Gabriele Berg, współautorka badania opublikowanego w piśmie "Frontiers in Microbiology".

Aż 90 proc. z nich znajduje się w nasionach, a prawie wszystkie pozostały mikroorganizmy zamieszkują miąższ.

Korzystniejsze dla zdrowia, zdaniem naukowców, są jednak bakterie żyjące w owocach z ekologicznych upraw.

"Świeżo zebrane, organicznie uprawiane jabłka zawierają dużo bardziej różnorodny, zrównoważony i wyraźniej określony zestaw bakterii, w porównaniu do zwykłych jabłek" - podkreśla prof. Berg.

"Można się spodziewać, że ta różnorodność i równowaga będą ograniczać zbyt intensywny wzrost jakiegokolwiek gatunku. Tymczasem wcześniejsze badania wskazały na negatywny związek między liczbą ludzkich patogenów a różnorodnością mikrobiomu w świeżych warzywach i owocach" - wyjaśnia ekspertka.

Na korzyść jabłek organicznych działa też brak potencjalnie groźnych mikroorganizmów.

"Bakterie z obejmującej znane patogeny grupy Escherichia-Shigella znajdowane były w większości konwencjonalnie uprawianych jabłek, ale w żadnych z jabłek organicznych. Dla korzystnych, probiotycznych bakterii Lactobacillus, zauważyliśmy natomiast odwrotną zależność" - relacjonuje badaczka.

Mikrobiom popularnych owoców może nawet wpływać na ich smak.

"Methylobacterium, która, jak wiadomo nasila biosyntezę składników odpowiedzialnych za truskawkowy aromat była dużo bardziej powszechna w jabłkach organicznych. Szczególnie dużo było jej na skórce i w miąższu, które ogólnie miały bogatszy mikrobiom niż nasiona, ogonek i kielich" - opowiada prof. Berg.

W jabłkach żyją tymczasem nie tylko bakterie.

"Nasze rezultaty wyraźnie zgadzają się z niedawnymi badaniami nad zamieszkującymi jabłka grzybami. Pokazały one różnorodność grzybów zależną od miejsca w owocu i sposobu uprawy" - podkreśla główna autorka pracy Birgit Wassermann.

"Mikrobiom oraz zawartość antyoksydantów w świeżych owocach i warzywach mogą pewnego dnia stać się podstawową, podawaną konsumentom informacją podawaną razem z zawartością makroskładników, witamin i minerałów. Kluczowym krokiem będzie sprawdzenie, w jakim stopniu mikrobiom pożywienia wpływa na różnorodność mikrobiologiczną jelita i poprawę zdrowia" - mówi badaczka.

Więcej informacji na stronie internetowej.

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera