Etiopia/ Mieszkańcy posadzili ponad 200 mln drzew w jeden dzień

1.	Simien Mountains National Park - światowe dziedzictwo UNESCO - Etiopia, Fotolia
1. Simien Mountains National Park - światowe dziedzictwo UNESCO - Etiopia, Fotolia

Etiopczycy posadzili w poniedziałek ponad 224 mln drzew w ciągu 12 godzin. Władze podkreślają, że jest to światowy rekord. Mieszkańcy całego kraju publikują zdjęcia z sadzonkami w mediach społecznościowych.

Państwowa agencja Fana Broadcasting Corporate podała, że liczba sadzonek przekroczyła planowane 200 mln.

"Dzisiaj Etiopia postara się wspólnie pobić światowy rekord dla zielonego dziedzictwa" - napisano w poniedziałek na profilu biura premiera Abiya Ahmeda Alego Twitterze. Sam szef rządu sadził drzewa w północnej części kraju.

W kraju trwa kampania ekologiczna, która ma na celu zasadzenie od maja do października 4 mld drzew. Ministerstwo rolnictwa oświadczyło, że od początku akcji posadzono ich już 2,6 mld.

Według Farm Africa, organizacji pozarządowej zaangażowanej w przedsięwzięcie, mniej niż 4 proc. powierzchni kraju jest obecnie zalesione. Pod koniec XIX wieku lasy zajmowały 30 proc. obszaru Etiopii.

Trwająca kampania ma zwalczać skutki wylesiania kraju, spowodowanego szybko rosnącą populacją Etiopii, potrzebą większej ilości pól uprawnych, niezrównoważonym użytkowaniem lasów oraz zmianami klimatu.

W akcję zaangażowali się nie tylko zwykli obywatele, ale także rozmaite organizacje międzynarodowe oraz przedsiębiorstwa.

Etiopia pobiła w poniedziałek rekord Indii z 2017 roku wynoszący 66 mln posadzonych w ciągu jednego dnia drzew. Sukces Indii odnotowano w Księdze rekordów Guinnessa; nie wiadomo jednak, czy organizacja Guiness World Records obserwuje etiopską kampanię. (PAP)

ans/ mobr/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera