Prof. Irena Lasiecka z nagrodą Richarda E. Bellmana

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Polska matematyczka prof. Irena Lasiecka została laureatką Richard E. Bellman Control Heritage Award - wyróżnienia przyznawanego za osiągnięcia w teorii sterowania. Po raz pierwszy w czterdziestoletniej historii nagrody uhonorowana została nią kobieta.

O przyznaniu nagrody poinformował Uniwersytet Warszawski, którego prof. Lasiecka jest absolwentką.

Richard E. Bellman Control Heritage Award jest corocznym wyróżnieniem przyznawanym od 1979 roku przez American Automatic Control Council. Otrzymują wybitni naukowcy, którzy w swoim dorobku mają znaczące osiągnięcia badawcze w zakresie teorii sterowania. Jest ona uznawana za najwyższe tego rodzaju wyróżnienie dla uczonych związanych z instytucjami naukowymi w USA.

Prof. Irena Lasiecka jest matematyczką specjalizującą się m.in. w teorii sterowania, równaniach różniczkowych oraz matematyce stosowanej. Na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła studia magisterskie i obroniła rozprawę doktorską z zakresu matematyki stosowanej. W 2012 roku otrzymała tytuł profesora.

Swoją karierę naukową rozwijała najpierw w Instytucie Badań Systemowych PAN, a następnie na uniwersytetach amerykańskich. Obecnie kieruje pracami Department of Mathematical Sciences w University of Memphis. Jest autorką licznych publikacji naukowych i laureatką wielu nagród.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Siedziba główna Open AI w San Francisco, Kalifornia (USA) - widok z okna. EPA/JOHN G. MABANGLO

    Polak głównym naukowcem w OpenAI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera