Zapytaj fizyka: Prof. Sergei Gukov o matematyce jako grze

Adobe Stock
Adobe Stock

Prof. Sergei Gukov z amerykańskiego Caltechu opowie w poniedziałek 13 maja na Wydziale Fizyki UW o matematyce jako grze podczas wykładu z serii “Zapytaj fizyka”. Badacz zajmuje się teorią strun, a także zastosowaniami sztucznej inteligencji w rozwiązywaniu problemów matematycznych.

Wykład odbędzie się 13 maja 2024 r. o godz. 18 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5, sala 0.03.

Prof. Gukov - jak czytamy na stronie organizatorów wykładu - zajmuje się matematycznymi aspektami kwantowej teorii pola i teorii strun, oraz związkami tych teorii z topologią, w szczególności teorią węzłów. W największym stopniu jego wkład w rozwój tej tematyki potwierdzony jest nazwą kilku obiektów, które zawierają jego imię: superpotencjał Gukova-Vafy-Wittena, operatory powierzchniowe Gukova-Wittena, niezmienniki Gukova-Pei-Putrova-Vafy.

W ostatnim czasie prof. Gukov zajmuje się także zastosowaniami sztucznej inteligencji w rozwiązywaniu problemów matematycznych – i m.in. temu tematowi poświęcony jest obecny wykład.

Prof. Sergei Gukov zajmuje się fizyką teoretyczną oraz jej związkami z matematyką. Po uzyskaniu doktoratu na Uniwersytecie w Princeton prowadził badania na Harvardzie oraz w Instytucie Studiów Zaawansownych w Princeton. W roku 2007 został profesorem w California Institute of Technology, gdzie pracuje do dziś, m.in. jako dyrektor „Richard N. Merkin Center for Pure and Applied Mathematics”. Od roku 2010 jest też zagranicznym członkiem matematycznego Instytutu Maxa Plancka w Bonn, a od roku 2022 profesorem w Szkole Fizyki Teoretycznej w Instytucie Studiów Zaawansowanych w Dublinie.

W ramach projektu "Zapytaj fizyka" mniej więcej co miesiąc organizowane są na FUW wykłady popularnonaukowe. Wygłaszają je znamienici naukowcy i popularyzatorzy nauki. Nagrania wielu poprzednich wykładów dostępne są na stronie projektu.

Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

  • Warszawa, 14.06.2024. Nowa wystawa czasowa "Potęga Opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum" w Muzeum Historii Polski w Warszawie (az/dw) PAP/Albert Zawada

    W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę „Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera