Archeolodzy odkryli we wschodniej Boliwii ceramiczne naczynia z czasów kultury Tiwanaku, zakopane w jamie ofiarnej ponad 1400 lat temu – informuje serwis internetowy Associated Press.
Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Tiwanaku, położonym w pobliżu południowego brzegu jeziora Titicaca w Andach na wysokości 3800 m n.p.m.
Rozległy kompleks ruin na stanowisku został wpisany w 2000 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako ośrodek duchowy i polityczny kultury Tiwanaku, która rozwijała się w okresie ok. VI wiek p.n.e. – XII wiek n.e. na obszarach południowej części Peru, wschodniej Boliwii oraz północnych części Chile i Argentyny.
Archeolodzy prowadzący w Tiwanaku prace konserwacyjne na obszarze świątyni i platformy Kalasasaya odkryli zakopany w ziemi zestaw ceramicznych naczyń, typowych dla kultury Tiwanaku.
Jak poinformowała Mary Luz Choque, archeolog z Centrum Badań Archeologicznych Tiwanaku, naczynia znajdowały się w ziemnej jamie o okrągłym kształcie, co wskazuje na ofiarny charakter znaleziska.
Naczynia zostały zakopane w obrębie budowli Kalasasaya prawdopodobnie w trakcie ceremonii pogrzebowej przedstawiciela elity społecznej Tiwanaku.
Według Julio Condoriego, dyrektora Centrum Badań Archeologicznych Tiwanaku, naczynia pochodzą z okresu 400-600 r. n.e. (tzw. Tiwanaku III), a ich powierzchnię zdobią obrazy przedstawiające ryby i ptaki. (PAP)
jot/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.