Historia i kultura

Multimedialna wystawa o badaniach Machu Picchu na UW

Fot. EPA/Ernesto Arias 05.04.2019
Fot. EPA/Ernesto Arias 05.04.2019

Trójwymiarowe modele holograficzne prezentujące zabytki Machu Picchu w Peru będzie można zobaczyć na multimedialnej wystawie w Pałacu Kazimierzowskim w kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspozycja będzie czynna od środy 20 listopada do 21 grudnia br.

Ekspozycja "Poza tym, co widzialne. Teledetekcja i skanowanie laserowe w polsko-peruwiańsko-włoskich badaniach w Machu Picchu" prezentuje szeroko zakrojone prace archeologiczne na terenie Machu Picchu - poinformował PAP szef Centrum Studiów Andyjskich UW w Cuzco, prof. Mariusz Ziółkowski.

Oprócz trójwymiarowych modeli holograficznych prezentujących różne budowle m.in. obserwatorium inkaskie w Mirador de Inkarakay czy główny zespół Machu Picchu, na ekspozycji będzie można zobaczyć film ukazujący naukowców w czasie pracy podczas najnowszych badań. Dopełnieniem ekspozycji są plansze informacyjne.

Celem, jaki naukowcy postawili przed sobą w czasie badań było pozyskanie danych na temat relacji pomiędzy centralnym ośrodkiem, czyli „miastem” (llaqta) Machu Picchu a siecią pozostałych 60 stanowisk, które je otaczają.

Badacze zastosowali różnorodne metody badawcze. Oprócz wykopalisk możliwie szeroko użyto nieinwazyjnych technik badawczych: georadaru czy skanera umieszczonego na dronie dla rozpoznania terenu i struktur pokrytych gęstą roślinnością. Archeolodzy badali też jeziora - zastosowano echosondę i sonar boczny.

Prezentowane na wystawie badania realizowane były w ramach programu długoletniej współpracy, zapoczątkowanej w 2008 r., pomiędzy Ośrodkiem Badań Prekolumbijskich UW i Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego w Cusco a peruwiańskim partnerem Dirección Desconcertada de Cultura-Cusco oraz z podległym tej instytucji Narodowym Parkiem Archeologicznym Machu Picchu. W badania te zaangażowane są również inne polskie instytucje, np. Instytut Fizyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którego pracownicy zajmują się specjalistycznymi analizami.

O wynikach prac tego zespołu pisaliśmy w naszym serwisie również w tym roku.

Dotychczasowe badania Polaków sfinansowało m.in. Narodowe Centrum Nauki. Organizatorami wystawy są: UW, Ambasada Peru w Polsce i oddział polski The Explorers Club. Ekspozycja powstała dzięki środkom przyznanym przez resort nauki. Znajdował się będzie w hallu Pałacu Kazimierzowskiego - Rektoratu UW przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

  • Pelplin, 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, której oba tomy przetrwały w oryginalnych, integralnych oprawach z XV wieku. Po zakończonej konserwacji będzie prezentowana na wystawie stałej, a nie okazjonalnie jak do tej pory. PAP/Andrzej Jackowski

    Prof. J. Raczkowski: po badaniach nad Biblią Gutenberga wiemy o niej prawie wszystko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera