Archaiczne struktury zarządzania, utrudnienia w rozwoju młodych naukowców, nadmierne rozproszenie nauki i polskich uczelni - to bariery wzrostu polskich uczelni, na które szczególnie zwracali uwagę zagraniczni eksperci konkursu na uczelnie badawcze - podsumował w poniedziałek na Uniwersytecie Warszawskim szef resortu nauki Jarosław Gowin.
Listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB), Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło pod koniec października. Na pierwszym miejscu wśród nagrodzonych uczelni znalazł się Uniwersytet Warszawski. Uczelnia dzięki temu nowemu projektowi może liczyć w najbliższych latach nawet na dodatkowych 500 mln zł.
UW odwiedził w poniedziałek wicepremier, szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Powiedział m.in. o wrażeniach zagranicznych ekspertów do spraw szkolnictwa wyższego, którzy oceniali polskie uczelnie. Jak relacjonował, byli oni pod wrażeniem potencjału, jaki tkwi w naszych uczelniach. Zaznaczył jednak, że ci "przyjaciele polskiej nauki i polskich uczelni" zidentyfikowali trzy bariery blokujące rozwój polskich uczelni.
Po pierwsze, jak mówił Gowin, są to archaiczne struktury zarządzania uczelniami. "Trochę zmieniliśmy je na poziomie Ustawy 2.0" - powiedział minister. Dodał jednak, że często zmiany te są "rozwadniane na poziomie statutów poszczególnych uczelni". Tymczasem jego zdaniem, jeśli polskie uczelnie będą zarządzane w sposób tradycyjny, to będą skazane na tzw. pułapkę średniego wzrostu.
Drugą kwestią jest "zupełnie niezrozumiały dla zagranicznych uczonych system barier blokujący rozwój wybitnych młodych naukowców". Według wicepremiera ekspertom wręcz absurdalny wydał się system, w którym istnieje nie tylko habilitacja, ale i profesura belwederska.
Trzecią barierą zdefiniowaną przez ekspertów jest rozproszenie polskiej nauki i polskich uczelni.
Jarosław Gowin chwalił przy tym UW, że od wielu lat prowadzi działania projakościowe. "Państwo wyprzedzacie pod tym względem inne polskie uczelnie" - ocenił. Dodał, że plan zdefiniowania na nowo swojej misji jako uczelni badawczej na UW wpisuje się w inne działania prowadzane od lat.
Rektor UW Marcin Pałys wyjaśnił, że program IDUB to program komplementarny wobec innych strategicznych działań uczelni, np. programu uniwersytetów europejskich i Sojuszu 4EU+, wieloletniego programu rozwoju infrastruktury UW na lata 2016-2025 (UW w ramach tego programu otrzymuje w sumie 1 mld zł), czy uzyskania logo HR Excellence in Research. Elementem rozwoju uczelni - jak powiedział rektor - są też plany utworzenia federacji UW i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. "Te dotychczasowe działania pozwalały na robienie mniejszych lub większych kroków w poszczególnych dyscyplinach. IDUB pozwala spiąć to wszystko razem i poruszać się - mam nadzieję - dużymi susami do przodu przeganiając wiele innych uczelni" - skomentował rektor.
Pałys podziękował Jarosławowi Gowinowi za wymyślenie i zrealizowanie konkursu na uczelnie badawcze. Minister jednak wyjaśnił, że program ten wymyślili poprzedni ministrowie. Przekierował podziękowania za wymyślenie konkursu do Barbary Kudryckiej i Leny Kolarskiej-Bobińskiej, które wcześniej kierowały resortem nauki. Jak dodał, w przypadku tych działań można mówić w jego ministerstwo "o pozytywnym połączeniu zmiany i ciągłości". (PAP)
Ludwika Tomala
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.