Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie członkiem konsorcjum EU-LIFE

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK) dołączył do konsorcjum EU-LIFE, skupiającego wiodące w dziedzinie nauk o życiu instytuty badawcze. To pierwsza polska instytucja w tym gronie i czternasta działająca w ramach konsorcjum.

Rada Dyrektorów EU-LIFE uznała, że MIBMiK doskonale spełnia kryteria przyjęcia i wpisuje się w działalność EU-LIFE, jako niezależny instytut, który jest rozpoznawalny zarówno w Polsce jak i za granicą, dzięki promowaniu doskonałości naukowej i wypracowywaniu najlepszych praktyk prowadzenia badań - czytamy w komunikacie udostępnionym w czwartek PAP przez MIBMiK.

Konsorcjum EU-LIFE skupia wiodące w dziedzinie nauk o życiu (life sciences) instytuty badawcze z państw europejskich. Organizację tworzą cieszące się międzynarodowym uznaniem instytucje, które prowadzą wysokiej jakości badania i aktywnie dzielą się wiedzą i wspierają rozwój talentów. Wśród członków EU-LIFE są m.in. Max Delbrück Center for Molecular Medicine in the Helmholtz Association (MDC, Niemcy), Research Center for Molecular Medicine of the Austrian Academy of Sciences (CeMM, Austria), The Babraham Institute (Babraham, Wielka Brytania).

Od momentu założenia EU-LIFE jest ważnym uczestnikiem europejskiej polityki naukowej oraz szeroko pojętego dialogu politycznego krajów UE. Działa w europejskich programach badań naukowych i innowacji, zwłaszcza na rzecz Europejskiej Przestrzeni Badawczej (European Research Area) oraz będącego w trakcie przygotowania programu „Horyzont Europa” przewidzianego na lata 2021-2027.

"Z przyjemnością witamy partnera, który podziela nasze wartości, otwartość i zobowiązanie do promowania doskonałości naukowej i z entuzjazmem zaangażuje się w działania podejmowane przez EU-LIFE” - powiedział przewodniczący EU-LIFE, prof. Rene Medema, cytowany w prasowym komunikacie.

Dyrektor MIBMiK prof. Marta Miączyńska dodaje, że dzięki udziałowi kierowanej przez nią instytucji w działaniach EU-LIFE, możliwe będzie mówienie jednym głosem o kwestiach związanych z europejską polityką naukową, wspólna praca nad podnoszeniem jakości badań oraz dzielenie się i korzystanie z wzajemnych doświadczeń. "Dołączenie do EU-LIFE jest ważnym krokiem w rozwoju naszego Instytutu” – podkreśla prof. Miączyńska.

MIBMiK (zał. w 1999 r.) jest jedyną polską publiczną instytucją badawczą utworzoną na podstawie międzynarodowej umowy między UNESCO a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej. Misją MIBMiK jest wspieranie ambitnych naukowców każdej narodowości, którzy kierowani pasją prowadzą najwyższej jakości badania, mające na celu szeroko rozumiany rozwój społeczny. Instytut prowadzi badania w dziedzinie bioinformatyki, inżynierii białek, biologii strukturalnej, biologii komórki, neurobiologii, neurodegeneracji i genomiki rozwoju.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka z Politechniki Warszawskiej: włosy, które wrzucamy do kanalizacji są zmorą oczyszczalni

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera