Badanie: pokarm dla ptaków często zawiera nasiona kłopotliwych chwastów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wielu właścicieli domów używa karmników, aby przyciągnąć ptaki. Okazuje się jednak, że takie działanie może mieć niezamierzone konsekwencje, gdyż mieszanki dla ptaków mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania kłopotliwych chwastów wśród upraw.

Wyniki dwuletniego badania na ten temat, które przeprowadzili naukowcy z amerykańskiego University of Missouri, ukazało się w magazynie „Invasive Plant Science and Management”.

Badacze przeanalizowali zawartość 98 dostępnych na rynku mieszanek dla ptaków i zaobserwowali, że tego typu produkty zawierały nasiona aż 29 gatunków chwastów. 96 proc. z nich było skażonych nasionami różnych gatunków szarłatu, który może stanowić duże zagrożenie dla upraw rolnych.

Jedna próbka na 10 zawierała nasiona szarłatów Amaranthus palmeri i Amaranthus tuberculatus, które wykazują odporność na składnik herbicydów – glifosat. W wielu mieszankach obecne były też nasiona mietelnika żakuli, ambrozji bylicolistnej, sorgo dwubarwnego, rdestu powojowego, komosy białej.

Naukowcy analizowali, które składniki ptasiego pokarmu najbardziej przyczyniają się do skażenia nasionami chwastów. Okazało się, że nasiona prosa zwyczajnego są ściśle powiązane z obecnością szarłatu, natomiast słonecznik łączy się z ambrozją bylicolistną i mietelnikiem żakulą.

„Choć trudno jest oszacować dokładną rolę, jaką odgrywa w rozprzestrzenianiu kłopotliwych chwastów w nowych regionach świata pokarm dla ptaków dostępny na rynku, to istnieje możliwość, że może to być przeoczona kwestia” – podkreślił jeden z naukowców Eric Oseland z University of Missouri.

Dla zminimalizowania ryzyka badacze zalecają kontrolę chwastów w uprawach, które dostarczają pokarm dla ptaków, a także przesiewanie nasion podczas pakowania, aby uniknąć skażenia niepożądanymi roślinami. Wskazują też na efektywność regulacji przyjętych w Europie w celu ograniczenia zawartości nasion chwastów w mieszankach dla ptaków. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera