Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2023
PL EN
17.05.2020 aktualizacja 17.05.2020

Rafy koralowe mogą być odporniejsze na gorąco

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Udało się zwiększyć odporność koralowców na wysokie temperatury, co może zapobiec blaknięciu raf koralowych – informuje strona internetowa australijskiej agencji naukowej CSIRO.

Rosnąca temperatura wody morskiej powoduje, że koralowce tracą maleńkie symbiotyczne glony, które w nich żyją. To powoduje, że koralowce stają się białe i niedożywione.

Wystawiając glony przez cztery lata na działanie coraz wyższych temperatur (metoda „sterowanej ewolucji”), zespół doktora Patricka Buergera z CSIRO wyhodował w laboratorium szczep mikroalg, który lepiej toleruje wysokie temperatury. Można je wprowadzić do organizmu koralowca.

Autorzy maja nadzieję, że odkrycie pomoże w przywróceniu zagrożonych przez globalne ocieplenie raf koralowych. Odporne na ciepło symbiotyczne glony lepiej radzą sobie także z fotosyntezą.

Na całym świecie zmiany klimatu zagroziły istnieniu koralowców, a te ocalałe są pod rosnącą presją wraz ze wzrostem temperatury wody oraz wzrostem częstotliwości i nasilenia zjawisk blaknięcia.

Na początku tego roku na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii nastąpiło masowa blaknięcie koralowców - trzecie w ciągu zaledwie pięciu lat. Dwie trzecie Wielkiej Rafy - największego takiego systemu na świecie - zostało uszkodzone przez podobne wydarzenia w roku 2016 i 2017. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023