Kraków/ Przetarg na wykonawcę budowy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ogłoszony został przetarg na wykonawcę Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a obiekt zostanie udostępniony dla zwiedzających w 2022 r. Placówka będzie miejscem nauki i zabawy, przeznaczonym głównie dla dzieci i młodzieży.

W nowoczesnym gmachu, który powstanie przy al. Bora-Komorowskiego w krakowskich Czyżynach, znajdzie się wystawa stała o człowieku, obejmująca około 100 interaktywnych eksponatów. Oprócz niej do dyspozycji odwiedzających będzie sześć laboratoriów i pracowni.

Marta Malec-Lech z zarządu województwa przypomniała we wtorek, że Cogiteon, który ma status instytucji kultury województwa małopolskiego został powołany, by wspierać edukację i popularyzować wiedzę, głównie wśród dzieci i młodzieży. „Każdy mieszkaniec Małopolski znajdzie coś dla siebie. W miejsce zaniedbanych i niedostępnych terenów, będących kiedyś dzikimi ogródkami działkowymi, powstanie atrakcyjny teren rekreacyjny” - zapowiedziała.

Projekt obiektu został wybrany w lutym 2018 roku w wyniku konkursu architektonicznego, który wygrała wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner. Planowany gmach ma kształt ostrosłupa trójkątnego, jest podzielony na cztery bryły i częściowo zagłębiony w ziemi. Na jego dachu zaplanowano spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 tys. m. kw. Znajdą się w nim rośliny imitujące krajobrazy różnych zakątków świata. Obok posadzonych zostanie 296 drzew, 465 krzewów oraz łąki kwietne.

Budynek z rozwiązaniami proekologicznymi będzie korzystał z zasobów energii odnawialnej, dzięki wykorzystaniu pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia.

„Cogiteon będzie miejscem absolutnie innowacyjnym dla dzieci i młodzieży. Instytucją kultury w nowoczesnym wymiarze, dostosowaną do potrzeb i możliwości młodego pokolenia” - ocenił we wtorek marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Zgodnie z zaprezentowanym rok temu projektem scenografii Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, na jego ekspozycję złoży się pięć sal, w których będą przedstawione wyobrażenia m.in. neuronów, helis DNA i ludzkich tkanek.

Scenografia wystawy ma inspirować i zachęcać zwiedzających do działania, zaplanowano także strefy ciszy do odpoczynku. Jak zapowiedziano, każda z pięciu edukacyjnych sal została zaprojektowana według podobnego schematu - centralnym punktem każdego pomieszczenia będzie siedzisko w formie zjeżdżalni, łąki, planu miasta czy amfiteatru. Różnorodna będzie także kolorystyka sal - od zieleni, poprzez szarość i fiolet, kończąc na czerwieni i granacie.

Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu poinformował, że obecnie trwa procedura zwiększenia budżetu projektu do 226 mln zł. Kwota obejmie zarówno budowę siedziby centrum nauki, jak również powstanie ekspozycji stałej oraz zakup wyposażenia. Prawie 70 proc. środków pochodzi z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Nazwa instytucji Cogiteon nawiązuje zarówno do łacińskiego słowa "cogito", jak i sentencji Kartezjusza "Myślę, więc jestem" oraz cyklu poetyckiego "Pan Cogito" Zbigniewa Herberta. Nazwa czerpie również z greki o czym świadczy przyrostek odwołujący się do miejsca działań artystycznych i rozrywkowych - do "odeonu".

Jak przypomniano podczas wtorkowego spotkania, instytucja choć nie ma jeszcze budynku, już działa. Jej edukatorzy odwiedzają małopolskie szkoły - z pokazów popularnonaukowych skorzystało do tej pory 44 tys. osób. Instytucja prowadzi swoją misję również w internecie. Publikuje informacje i ciekawostki naukowe na stronie www.cogiteon.pl i profilu Facebooka. Na kanale YouTube w serii filmów „Nauka & Hobby” daje porady, pozwalające rozwijać swoje pasje, a w serii „Zrób to sam” edukatorzy przedstawiają pomysły na domowe doświadczenia.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera