Student AGH opracował narzędzie do bezdotykowego otwierania drzwi i trzymania poręczy

UNIKEY - pomysł studenta AGH. Źródło: AGH
UNIKEY - pomysł studenta AGH. Źródło: AGH

Student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie stworzył narzędzie o nazwie Unikey do bezdotykowego otwierania drzwi oraz trzymania poręczy i uchwytów w środkach komunikacji miejskiej.

W czwartek w rozmowie z PAP autor rozwiązania Daniel Wieczorek powiedział, że praca przy projekcie zajęła mu ok. trzy miesiące. Jak zapewnił, przyrząd zmniejsza ryzyko kontaktu z klamkami i poręczami szczególnie często dotykanymi w środkach komunikacji miejskiej.

Wyjaśnił, że cechą odróżniającą narzędzie od podobnych, dostępnych na rynku, jest to że można jednocześnie nacisnąć klamkę i potem popchnąć drzwi nie dotykając ich ręką.

„W procesie projektowania Unikey celem było stworzenie przyrządu, który jest w pełni funkcjonalny, wygodny w użyciu oraz wytrzymały. Kształt, wielkość oraz materiał, z jakiego wykonałem narzędzie, zostały dobrane na drodze wielu testów i prób. Wyjątkową cechą, wynikającą z kształtu oraz wytrzymałości materiału, jest możliwość naciskania klamki i jednoczesnego operowania drzwiami” – wyjaśnił student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH.

Przedmiot, jak podała uczelnia, został wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego - poliacetalu, który jest biokompatybilny - używany też w protezach, implantach, przyrządach chirurgicznych - a także odporny na środki dezynfekcyjne.

Projekt jest realizowany w ramach startupu założonego przez studenta AGH. Narzędzie w całości wykonywane jest w Polsce i zostało już wprowadzone do sprzedaży. Unikey został także zarejestrowany w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej i jest chroniony wzorem wspólnotowym.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci rekomendują sześć priorytetowych projektów AI dla Polski

  • Fot. Adobe Stock

    GUS: w br. 5,9 proc. przedsiębiorstw deklarowało wykorzystanie technologii AI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera