Podkarpackie/ W regionie powstaje sieć laboratoriów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) tworzy regionalną sieć laboratoriów. Celem projektu jest m.in. pomoc w uzyskaniu akredytacji dla poszczególnych laboratoriów na oferowane usługi. W sieci jest już ponad 50 jednostek.

Jak poinformował PAP Roman Tabisz z PCI, uzyskanie akredytacji przez laboratoria jest bardzo ważne. „Potwierdza ono, że efektem pracy laboratoriów są wiarygodne wyniki. Zależy nam na tym, aby laboratoria dysponujące profesjonalnym wyposażeniem mogły świadczyć specjalistyczne usługi dla przedsiębiorstw. Takimi możliwościami powinny być zainteresowane firmy, których nie stać na zakup kosztownej aparatury i tworzenie laboratorium” – dodał.

Podkarpacką Sieć Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących – tak nazywa się projekt - tworzy obecnie 52 podmioty. To jednostki państwowe i prywatne, laboratoria badawcze i wzorcujące, akredytowane i nieakredytowane, duże i renomowane jednostki oraz małe, prywatne laboratoria o wąskich specjalizacjach.

Jak podkreślił Tabisz, celem utworzenia sieci jest promowanie rynkowej oferty usług i badań laboratoryjnych dla podkarpackiego biznesu. Ma to być możliwe dzięki specjalnej platformie internetowej.

„W przyszłości chcemy też uruchomić fundusz wsparcia dla laboratoriów, które podejmą proces akredytacji swoich usług. Z funduszu będzie można pokryć koszty poszczególnych etapów przygotowania procesu lub zakupu aparatury umożliwiającej realizację akredytowanej usługi badań lub wzorcowania” – zaznaczył.

Z badań, które przeprowadził Tabisz wynika, że 80 proc. podkarpackich firm zleca badania i testy instytucjom spoza regionu. Taka sytuacja, jego zdaniem, wynikała z braku dostępnej oferty laboratoriów działających na Podkarpaciu oraz braku jednostek dysponujących możliwościami wykonywania potrzebnych badań. Dzięki sieci ta sytuacja ma się zmienić. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ dym/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu prof. Monika Wilamowska-Zawłocka, dr inż. Gifty Sara Rolly, dr inż. Balanand Santhosh, studenci: Jakub Olszewski, Emilia Bielska i Kacper Chodziński. Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska

    Gdańsk/ Naukowcy z PG pracują nad bateriami wysokiej mocy

  • Fot. Adobe Stock

    EPO Patent Index 2024: z Polski prawie 700 na 200 tys. wniosków patentowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera