Nosorożec włochaty wyginął wskutek zmian klimatu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Najnowsze badania genetyczne sugerują, że nosorożce włochate wyginęły najprawdopodobniej wskutek zmian klimatu – informują naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.

Wiele gatunków prehistorycznej megafauny, czyli dużych zwierząt lądowych, ucierpiało wskutek polowań prowadzonych przez ludzi. Nasi przodkowie, kiedy migrowali na nowe terytoria pod koniec ostatniego zlodowacenia, w szybkim tempie dziesiątkowali pogłowie zwierzyny.

Okazuje się jednak, że o wyginięciu nosorożca włochatego przesądzić mogły zmiany klimatyczne.

Dzięki zsekwencjonowaniu genomu 14 wymarłych nosorożców naukowcy doszli do wniosku, że populacja zwierząt na Syberii była stabilna liczebnie i zróżnicowana genetycznie jeszcze na kilka tys. lat przed ich wyginięciem. Następnie doszło do ocieplenia klimatu, co prawdopodobnie stworzyło zbyt niekorzystne warunki do życia nosorożcom.

Badacze pobrali próbki z tkanek, kości i włosów wymarłych zwierząt.

„Początkowo sądzono, że człowiek przybył na północno-wschodnią Syberię ok. 14-15 tys. lat temu, mniej więcej wtedy, kiedy wyginęły nosorożce włochate. Niedawno jednak odkryto znacznie starsze stanowiska prehistorycznych ludzi. Najsłynniejsze dotowane jest na 30 tys. lat” – opisuje prof. Love Dalen ze szwedzkiego Centrum Paleogenetyki, wspólnego przedsięwzięcia Uniwersytetu w Sztokholmie i Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej.

Naukowcy zamierzają kontynuować badania. Chcą zsekwencjonować DNA kolejnych osobników, które żyły bliżej okresu wymierania. Dzięki temu liczą na uzyskanie precyzyjniejszego obrazu wydarzeń.

Więcej na ten temat: https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(20)31071-X?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS096098222031071X%3Fshowall%3Dtrue (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jadalne gniazda ptaków. Fot. Adobe Stock

    Napój z dodatkiem jadalnych ptasich gniazd ma pomóc walce z nadciśnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera