Topniejące lodowce na Alasce przyczyniają się do trzęsień ziemi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Lodowce, które topnieją w południowo-wschodniej Alasce, przyczyniają się do powstawania lokalnych wstrząsów sejsmicznych o sile do pięciu stopni lub większej – informują naukowcy na łamach „Journal of Geophysical Research: Solid Earth”.

Wiele lodowców na Alasce znajduje się w pobliżu tzw. tektonicznych uskoków przesuwczych, które stykają się i zachodzą na siebie w skorupie ziemskiej. Kiedy nacisk lodowca słabnie z powodu topnienia, grunt się podnosi, wywołuje naprężenia, a w końcu może prowadzić do wstrząsu sejsmicznego.

Zdaniem naukowców z University of Alaska w Fairbanks (USA) wstrząsy mogą osiągać magnitudę pięciu lub więcej stopni w skali Richtera.

Podobne zjawisko badano już wcześniej w Kanadzie i Skandynawii. Na Alasce, gdzie wstrząsów sejsmicznych jest więcej, trudno było jednoznacznie powiązać je z topnieniem lodowców.

Na Alasce znajdują się jedne z największych lodowców na świecie, zajmujące setki km kw. powierzchni i setki metrów głębokości. Topnienie lodowców sprawia, że Alaska podnosi się ok. cztery cm rocznie.

Więcej: https://news.uaf.edu/melting-glaciers-contribute-to-alaska-earthquakes/ (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera