Powstało urządzenie, które pozwala przewidzieć przedwczesny poród

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Brytyjski zespół stworzył przenośny przyrząd, który już w 18. tygodniu ciąży może z dużym prawdopodobieństwem i niewielkim kosztem przewidzieć zbyt wczesny poród. Urządzenie ma niedługo trafić na rynek. Co roku na świecie rodzi się 15 mln wcześniaków, u wielu z nich pojawiają się komplikacje zdrowotne.

Jak przypominają naukowcy z University of Sheffield, co roku na świecie rodzi się 15 milionów wcześniaków, które później mogą cierpieć z powodu trudności z nauką innych zaburzeń, np. wad wzroku i słuchu. Aż 90 proc. takich dzieci - urodzonych przed 28 tygodniem ciąży, w krajach słabo rozwiniętych - umiera w ciągu kilku dni, bo nie ma dostępu do specjalistycznej opieki. W krajach rozwiniętych umiera natomiast mniej niż 10 proc. dzieci urodzonych ekstremalnie wcześnie.

Badacze z Sheffield stworzyli przenośny przyrząd, który może uratować wiele noworodków.

Obecne metody prognozowania wczesnych porodów, takie jak badania USG są drogie i nie zawsze dostępne, szczególnie w biednych rejonach świata. Nowy przyrząd wykorzystuje natomiast metodę zwaną elektryczną spektroskopią impedancyjną, dzięki której wykrywa zmiany w strukturze szyjki macicy. Badanie nie tylko zapewnia większą precyzję od obecnych metod, ale jest wielokrotnie tańsze, a przenośne, ręczne urządzenie oznacza ogromną przewagę w dostępie do takich testów.

Firma zajęła się już wprowadzeniem wynalazku na rynek.

„Ponad 1 na 10 dzieci rodzi się za wcześnie i dane wskazują, iż odsetek ten rośnie w różnych częściach świata. Mój zespół spędził ponad cztery lata na badaniach możliwości wykorzystania elektrycznej spektroskopii impedancyjnej w ulepszeniu przewidywania przedwczesnych porodów” - podsumowuje prof. Dilly O'Anumba z University of Sheffield.

„Ta pionierska technika pozwoli specjalistom lepiej zapobiegać wczesnym porodom i sobie z nimi radzić. Jest ona nie tylko dokładniejsza od obecnych metod, ale znacząco tańsza i bardziej dostępna, co jest szczególnie ważne w biednych społecznościach, gdzie wczesne porody są relatywnie częste. Komercjalizacja tej technologii przez firmę EveryBaby może pomóc ocalić niezliczone życia, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym świecie” - twierdzi badacz.

Więcej informacji na stronie https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/uog.22180 (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

  • Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA

    Pakistan/ Szkoły w Pendżabie zamknięte z powodu smogu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera