Podwyższony poziom stanu zapalnego często towarzyszy depresji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Osoby cierpiące na depresję mają wyższy poziom białka C-reaktywnego w organizmie niż osoby bez depresji niezależnie od stanu zdrowia fizycznego, stylu życia czy statusu społeczno-ekonomicznego – poinformowali naukowcy z King’s College London.

Ich wnioski opublikowane zostały w „American Journal of Psychiatry” (DOI: 10.1176/appi.ajp.2020.20060947).

Białko C-reaktywne (CRP) należy do tzw. białek ostrej fazy i wytwarzane jest w organizmie w wyniku działania cytokin zapalnych. Jego obecność sygnalizuje odpowiedź układu odpornościowego na działanie niekorzystnych czynników wewnętrznych lub zewnętrznych.

Analizowane dane pochodziły z rejestru UK Biobank i dotyczyły blisko 86 tys. osób, z których 31 proc. miało zdiagnozowaną depresję. Są to do tej pory najszerzej zakrojone badania dotyczące czynników genetycznych, medycznych i środowiskowych wywołujących stan zapalny przy zaburzeniach depresyjnych.

Badacze zaobserwowali, że osoby z depresją miały podwyższony poziom białka C-reaktywnego we krwi w oraz częściej występował u nich łagodny stan zapalny (poziom CRP we krwi powyżej 3 mg/l). Zależność ta utrzymywała się po wzięciu pod uwagę czynników zwiększających poziom stanu zapalnego, takich jak palenie papierosów, wskaźnik masy ciała czy przebyta trauma.

Ustalono ponadto, że im większe było genetyczne ryzyko depresji, tym wyższy był poziom stanu zapalnego w organizmie. Zależność ta zanikała jednak po wzięciu pod uwagę wskaźnika masy ciała i palenia papierosów.

„Białko CRP obecne we krwi osób cierpiących na depresję wskazuje na aktywację układu immunologicznego. Dzięki tej analizie dowiedzieliśmy się więcej na temat mechanizmów stojących za związkiem stanu zapalnego z depresją” – mówi Maria Pitharouli, autorka analizy.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ W turystycznych regionach pojawiły się komary przenoszące choroby tropikalne

  • Fot. Adobe Stock

    Brazylia/ Huraganowe wiatry coraz częściej niszczą stare drzewostany Amazonii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera