Uczelnie i instytucje

Prof. Stanisław Wrzosek nowym przewodniczącym Polskiej Komisji Akredytacyjnej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nowym przewodniczącym Polskiej Komisji Akredytacyjnej został prof. Stanisław Wrzosek. O wręczeniu nominacji przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka poinformował resort w mediach społecznościowych.

Istniejąca od 2002 r. PKA to instytucja, której celem jest zapewnienie i doskonalenie jakości kształcenia na polskich uczelniach publicznych i niepublicznych. Jest finansowana z budżetu państwa. Działa na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych.

O nominowaniu nowego przewodniczącego PKA prof. Stanisława Wrzoska przez ministra Przemysława Czarnka resort edukacji i nauki poinformował na Twitterze. Z informacji zamieszczonych na stronie PKA wynika, że będzie on przewodniczącym w kadencji 2020-2023. Prof. Wrzosek był wcześniej członkiem prezydium PKA i brał udział w pracach kilku komisji PKA. Jest pracownikiem Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest również związany z Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu. Doktoryzował się na UW, tam też uzyskał habilitację.

Od stycznia 2016 r. przewodniczącym PKA był prof. Krzysztof Diks z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. Jego specjalnością są algorytmiczna teoria grafów, algorytmika, obliczenia równoległe i rozproszone. Był opiekunem i nauczycielem mistrzów świata w programowaniu zespołowym w latach 2003 i 2007. W roku 2012 współorganizował światowe Finały Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w Warszawie.

PKA jest instytucją działającą na rzecz zapewniania i doskonalenia jakości kształcenia. Jej podstawowymi celami działań są: dbałość o spełnianie standardów jakościowych przyjętych dla szkolnictwa wyższego, nawiązujących do najlepszych wzorców obowiązujących w europejskiej i globalnej przestrzeni edukacyjnej, oraz wspieranie uczelni publicznych i niepublicznych w procesie doskonalenia jakości kształcenia a także budowania kultury jakości. PKA realizuje swoją misję poprzez dokonywanie obligatoryjnych ocen programowych oraz formułowanie opinii o wnioskach dotyczących nadawania uprawnień do prowadzenia studiów - wynika z informacji zamieszczonych na stronie instytucji.

W skład PKA wchodzi nie więcej niż 100 członków. Członków PKA powołuje minister. Kandydatów na członków PKA mogą zgłosić uczelnie, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, Konferencja Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, prezydium PKA, Parlament Studentów RP, ogólnokrajowe stowarzyszenia naukowe i organizacje pracodawców.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ krap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • , 25.11.2024. Historyk prof. Jan Pomorski (2P), rektor UMCS, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski (3L), prof. dr hab. Iwona Hofman (L), prof. Natasza Ziółkowska-Kurczuk (3P) oraz uhonorowane tytułem doktora honoris causa UMCS, pisarka i dziennikarka Anne Applebaum (2L), reżyserka Agnieszka Holland (C) i pisarka Olga Tokarczuk (P) w Lublinie. PAP/Wojtek Jargiło

    Anne Applebaum, Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk z doktoratami honoris causa UMCS

  • Fot. Adobe Stock

    Ponad 40 naukowców z Nagrodami Prezesa Rady Ministrów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera