Popularyzatorskie spotkania z łosiami - w sobotę i niedzielę 11-12 września

źródło: organizatorzy Dnia Łosia, mat. pras.
źródło: organizatorzy Dnia Łosia, mat. pras.

We wrześniu łosie szukają miłości i odbywają gody. W tym też czasie grupa miłośników tego gatunku zaprasza na Dzień Łosia. W sobotę 11 września odbędą się spacery, prelekcje i spotkania w czterech parkach narodowych: Biebrzańskim, Kampinoskim, Narwiańskim i Poleskim – i w Puszczy Białowieskiej, a w niedzielę w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Pomysłodawcy inicjatywy, autorzy książki "Łoś" – Paweł Średziński i Piotr Dombrowski, święto łosia wymyślili cztery lata temu. "Jest on gatunkiem wyjątkowym, taką żywą skamieliną, która przetrwała w Polsce, chociaż już dwukrotnie o mało łosia nie straciliśmy" - uzasadniają.

Z okazji Dnia Łosia przez dwa dni przyrodnicy i naukowcy zapraszają na spacery, prelekcje, wykłady i spotkania poświęcone łosiom. W sobotę 11 września zaangażowane są w nie Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, a także parki narodowe: Biebrzański, Kampinoski, Narwiański i Poleski - oraz Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. W niedzielę 12 września w wydarzenie włącza się zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Wstęp na wydarzenia jest wolny. Większość wydarzeń zaczyna się o świcie, kiedy najłatwiej usłyszeć łosie, które odbywają obecnie gody. Znacznie trudniej łosie zobaczyć.

"Łosie są wyjątkowymi zalotnikami" – wyjaśnia Dombrowski. - "Wyróżniają się delikatnością w porównaniu z jeleniami. Samiec musi być w pewnym sensie zaakceptowany przez samicę. Bukowisko, czyli czas łosiowych godów, jest zatem zupełnie inne, niż dość gwałtowne i głośne rykowisko u jeleni".

Uczestnicy 4. edycji Dnia Łosia dowiedzą się więcej o godach i innych łosiowych zwyczajach. Organizatorzy informują, że co roku dopisuje frekwencja - z wyjątkiem poprzedniej edycji, która musiała odbyć się w wersji online z powodu pandemii. W tym roku internetową odsłonę, z racji wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią, będą miały jedynie obchody w Puszczy Białowieskiej.

"Dzień Łosia jest okazją do popularyzacji wiedzy o tym zwierzęciu" – zauważa Paweł Średziński. - "Wciąż niewiele o łosiu się mówi, a nasza książka o nim, która ukazała się w tym roku nakładem wydawnictwa Paśny Buriat, jest tak naprawdę pierwszą publikacją popularyzującą nasze gapiszony, jak czule nazywamy łosie, która nie jest napisana z myślą o myśliwych i uwzględnia aktualny stan wiedzy o łosiach w Polsce. Wokół łosia narosło bowiem sporo mitów. Twierdzi się, że łosi jest 'za dużo', powodują wypadki i 'zjadają' las. Wszystko po to, aby uzasadnić wznowienie odstrzałów na łosia, na którego nie poluje się już od 20 lat. Jak się jednak okazuje na łosia czyha szereg zagrożeń. Zmiany klimatu, coraz większa izolacja populacji łosi w Polsce, to wszystko sprawia, że łoś powinien zostać wpisany na listę gatunków chronionych".

Więcej nt Dnia Łosia można znaleźć na TEJ stronie.

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sześć filmów DOCS+SCIENCE na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym

  • Fot. materiały prasowe

    Opowiedzą o nauce w trzy minuty; znamy finalistów 10. polskiej edycji FameLab

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera