Astronomowie zrzeszeni w Polskim Towarzystwie Astronomicznym (PTA) wybrali władze na kadencję 2021-2025. Prezesem organizacji został prof. dr hab. Marek J. Sarna.
Polskie Towarzystwo Astronomiczne to organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. Założono ją w 1923 roku, a obecnie liczy około 260 członków. Co cztery lata wybierane są nowe władze tej organizacji.
Na swoją drugą kadencję został wybrany prof. dr hab. Marek J. Sarna z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie. Profesor Sarna w pracy naukowej zajmuje się badaniami ewolucji gwiazd podwójnych. Od 1998 do 2014 roku był dyrektorem Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, a od 2015 roku jest polskim przedstawicielem naukowym w Radzie Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Jest także członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej.
Wiceprezesem PTA został dr Krzysztof Czart (Urania – Postępy Astronomii oraz Europejskie Obserwatorium Południowe), a w zarządzie znaleźli się także dr hab. Arkadiusz Berlicki, prof. UWr (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego), mgr Tomasz Kundera (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), dr Milena Ratajczak (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego), dr hab. Agata Różańska, prof. CAMK (Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie) oraz dr Paweł Zieliński (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego).
Działalność PTA dzieli się na część naukową oraz popularyzację nauki. W tym pierwszym aspekcie organizuje konferencje, wydaje publikacje (np. seria „Proceedings of the Polish Astronomical Society”), prowadzi wykłady dla doktorantów i młodych naukowców oraz pełni rolę wspierającą dla polskiej zawodowej astronomii. Z kolei w zakresie popularyzacji nauki stowarzyszenie jest wydawcą czasopism („Urania”), książek i portali internetowych (np. Urania.edu.pl, AstroGPS.pl), producentem telewizyjnej serii „Astronarium”, organizuje konkursy i inne wydarzenia, a także wspiera działalność związaną z astronomią, realizowaną przez inne instytucje i organizacje.(PAP)
cza/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.