Uczelnie i instytucje

W związku z nowym rokiem akademickim do Krakowa zjeżdża 80-90 tys. studentów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W związku z rozpoczęciem nowego roku akademickiego do Krakowa zjeżdża – według szacunków uczelni – 80-90 tys. studentów, w tym kilkanaście tysięcy obcokrajowców. Rektor UJ nie krył w rozmowie z dziennikarzami, że zwiększa to zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

„To niewyobrażalna wymiana, na uczelnie przyjadą osoby z całej Polski i świata. Jeśli chodzi o szkoły podstawowe i średnie, to nie ma aż takiego zagrożenia, ponieważ uczniowie są z tych samych regionów” – powiedział w czwartek prof. Jacek Popiel.

Podkreślił, że nie wyobraża sobie, aby nauka zdalna mogła zastąpić nauczanie stacjonarne. Zdaniem rektora studenci z zagranicy są w większości zaszczepieni, wielu z nich, aby wejść na pokład samolotu, musiało zyskać wcześniej paszport covidowy. Zapewnił, że Uniwersytet Jagielloński jest gotowy zmienić tryb pracy, gdyby okazało się, że liczba zakażeń w kraju wzrośnie.

W nowym roku akademickim uczelnie planują wrócić do nauki stacjonarnej. Na Uniwersytecie Jagiellońskim tylko nieliczne zajęcia będą się odbywać w trybie zdalnym. Wykłady, które przewidują więcej niż 25 uczestników, będą w formie zdalnej. Przewidziano także zajęcia w formie hybrydowej – część studentów ma być obecna na sali, część ma się łączyć z pozostałymi za pośrednictwem internetu.

„Jestem zaniepokojony tym, że nie ma rozporządzenia, w którym mielibyśmy dostęp do paszportów covidowych” – powiedział prof. Popiel.

Wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o niedopuszczenie do wystąpienia ogniska koronawirusa w akademikach, ale też o studentów kierunków medycznych – dyrektorzy szpitali uniwersyteckich nie mają możliwości sprawdzenia, czy studenci wchodzący do lecznicy są zaszczepieni, a dyrektorzy szpitali nieuczelnianych mogą zabronić niezaszczepionym studentom wejścia na zajęcia do szpitala.

Jeśli chodzi o akademiki, to rektor UJ zaznaczył, że uczelnia starała się nie ograniczać liczby miejsc, ponieważ studenci są w różnych sytuacjach materialnych, a ceny kwater prywatnych rosną.

W roku akademickim 2021/2022 tylko na UJ w Krakowie studiować będzie ponad 30 tys. studentów.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Studenckie mosty z makaronu

  • Fot. Adobe Stock

    Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera