Nadmiar tkanki tłuszczowej ma związek z wyższym ryzykiem osteoporozy u mężczyzn

źródło: Fotolia
źródło: Fotolia

Osoby z wysokim poziomem tkanki tłuszczowej, zwłaszcza mężczyźni, mogą być narażone na zwiększone ryzyko osteoporozy - informuje "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism".

W diagnostyce osteoporozy powszechnie stosowany jest wskaźnik T-score - stosunek gęstości mineralnej kości (BMD) osoby badanej do średniej gęstości kości osoby młodej. Zdrowa kość ma T-score większy od -1,0 (gęstość kości większa od 833 mg/cm2). W osteopenii T-score ma wartość pomiędzy -1,0 a -2,5 (gęstość kości między 833 a 648 mg/cm2). Natomiast T-score mniejszy od -2,5 (gęstość kości poniżej 648 mg/cm2) wskazuje na osteoporozę.

Naukowcy z University of Chicago przeanalizowali dane 10 814 uczestników badania National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) z lat 2011-2018. Podgrupa pacjentów w wieku 8-59 lat została poddana badaniu całego ciała za pomocą densytometrów Hologic Discovery model A. Wszystkie skany zostały sprawdzone pod kątem dokładności przez Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco. W obecnej analizie badacze ograniczyli swoją kohortę badawczą do osób w wieku 20 lat i starszych. Uwzględniono wiek, płeć, pochodzenie etniczne, wzrost i palenie tytoniu.

Spośród 10 814 włączonych do badania osób 3248 miało otyłość, 771 - ciężką otyłość, a 6795 nie było otyłych. Osoby bez otyłości były młodsze i mniej zróżnicowane etnicznie niż osoby z otyłością i ciężką otyłością.

Wyniki sugerują, że każdy wzrost wskaźnika masy beztłuszczowej o 1 kg/m2 wiązał się ze wzrostem wskaźnika T-score o 0,19 natomiast wzrost wskaźnika masy tkanki tłuszczowej o 1 kg/m2 wiązał się ze spadkiem T-score o 0,10.

Dalsza analiza stratyfikowana według płci wykazała, że negatywny wpływ wskaźnika masy tłuszczu na wynik T-score był silniejszy wśród mężczyzn niż kobiet. Każdy wzrost wskaźnika masy tkanki tłuszczowej o 1 kg/m2 wiązał się z redukcją T-score o 0,08 u kobiet w porównaniu z redukcją T-score o 0,13 u mężczyzn.

„Odkryliśmy, że wyższa masa tkanki tłuszczowej była związana z niższą gęstością kości, a trendy te były silniejsze u mężczyzn niż u kobiet – powiedział w oświadczeniu dr Rajesh K. Jain z University of Chicago Medicine. - Nasze badania sugerują, że wpływ masy ciała zależy od składu beztłuszczowej i tłuszczowej masy ciała, a sama wysoka masa ciała nie jest gwarancją osteoporozy”.

„Pracownicy opieki zdrowotnej powinni rozważyć badanie przesiewowe osteoporozy u pacjentów z dużą masą ciała, zwłaszcza jeśli mają inne czynniki ryzyka, takie jak starszy wiek, wcześniejsze złamanie, wywiad rodzinny lub stosowanie sterydów” – dodał Jain.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jadalne gniazda ptaków. Fot. Adobe Stock

    Napój z dodatkiem jadalnych ptasich gniazd ma pomóc walce z nadciśnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera