Nauka dla Społeczeństwa

02.04.2023
PL EN
18.02.2022 aktualizacja 18.02.2022

Moskwa: będziemy kontynuować prace na rzecz stabilnego finansowania Narodowego Centrum Badań Jądrowych

23.04.2019. Reaktor Maria w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. PAP/Piotr Nowak 23.04.2019. Reaktor Maria w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. PAP/Piotr Nowak

Będziemy kontynuować prace w kierunku znalezienia stabilnego finansowania Narodowego Centrum Badań Jądrowych w świetle planów budowy elektrowni jądrowych w kraju - powiedziała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Resort klimatu poinformował, że w czwartek minister Moskwa spotkała się z dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. dr hab. inż. Krzysztofem Kurkiem. Podczas spotkania poruszono m.in. kwestie przedłużenia licencji na eksploatację reaktora badawczego MARIA i pozyskania środków na jego modernizację. Rozmawiano też o finansowaniu NCBJ w świetle planów budowy elektrowni jądrowych w kraju.

Jak podkreśliło MKiŚ, jedyny w Polsce badawczy reaktor jądrowy MARIA pełni ważną rolę dla nauki, gospodarki i medycyny nuklearnej, jak i dla rozwoju Programu polskiej energetyki jądrowej. Reaktor posiada zezwolenie na eksploatację ważne do końca marca 2025 r.

"Zapewnienie dofinansowania na modernizację jest warunkiem dalszego funkcjonowania reaktora MARIA. We współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Edukacji i Nauki będziemy kontynuować prace w kierunku znalezienia stabilnego finansowania NCBJ" - powiedziała cytowana w komunikacie resortu minister Moskwa.

Podczas spotkania rozmawiano też o prowadzonych przez NCBJ projektach inwestycyjnych: CERAD i PolFel. Pierwszy z nich dotyczy radiofarmaceutyków do diagnostyki i terapii, które miałyby umożliwiać wcześniejsze wykrywanie schorzeń i wdrożenie odpowiednich procedur terapeutycznych. Natomiast PolFel obejmuje prace nad budową lasera na swobodnych elektronach, które pozwalają badać z niedostępną innymi metodami precyzją materiały, molekuły chemiczne, cząsteczki biologiczne i dynamikę procesów, w których uczestniczą. Przewiduje się, że wyniki badań prowadzonych przy użyciu tego lasera będą mieć rewolucyjne znaczenie dla medycyny, chemii czy elektroniki - wskazał resort.

Ministerstwo zaznaczyło też, że - mając na uwadze wagę prowadzonych przez NCBJ projektów - istotną rolę odgrywa zapewnienie instytutowi odpowiedniego finansowania. Obecnie NCBJ funkcjonuje jako instytut badawczy w jednej grupie z instytutami przemysłowymi, które są finansowane głównie ze sprzedaży usług dla przemysłu.

"Aby skutecznie realizować Program polskiej energetyki jądrowej potrzebne jest zaplecze naukowe i badawcze z dobrze wyposażonymi laboratoriami oraz wysokiej klasy specjaliści" - podsumowała spotkanie minister klimatu.(PAP)

kmz/ mk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023