Naukowcy i lekarze pracują nad systemem ewakuacji rannych z pola walki

Fot. Piotr Łubkowski/WAT
Fot. Piotr Łubkowski/WAT

Sensory umieszczane na ciele żołnierzy oraz system przekazywania danych w czasie rzeczywistym do zaplecza medycznego pozwoli sprawnie i rozsądnie udzielać pomocy rannym podczas ćwiczeń lub akcji militarnej, ewentualnie również poszkodowanym policjantom lub strażakom.

System wspomagania decyzji ewakuacji medycznej oparty na monitorowaniu parametrów życiowych żołnierza i rozszerzonej świadomości sytuacyjnej” (SWDew-MED) realizuje konsorcjum naukowo-przemysłowe Wojskowej Akademii Technicznej, Wojskowego Instytutu Medycznego i inżynierowie z firmy TELDAT. Demonstrator technologii powinien być gotowy za dwa lata.

ZIELONY, ŻÓŁTY, CZERWONY

Teleinformatyczny system będzie łączył monitorowanie parametrów życiowych żołnierza z systemem zabezpieczenia medycznego oraz z systemem zarządzania walką szczebla taktycznego. Dane uzyskane za pośrednictwem sensorów będą zobrazowane na mapach. Każdemu z monitorowanych żołnierzy zostanie przyporządkowana elektroniczna karta medyczna. Będzie ona komunikować medykom stan zdrowia żołnierzy poprzez kolory: zielony, żółty, czerwony i czarny.

Zgodnie z normami obowiązującymi w NATO kolor zielony otrzymują wojskowi, których życie nie jest zagrożone. Kolor żółty (tzw. pomoc pilna) – ranni, którzy wymagają interwencji medycznej, ale działania te można opóźnić o około dobę bez zagrożenia dla ich życia. Kolorem czerwonym oznaczani są ci żołnierze, którym trzeba pilnie i w pierwszej kolejności udzielić pomocy. Kolorem czarnym oznaczeni są najciężej poszkodowani, których życia nie da się uratować bez względu na rodzaj udzielonej im pomocy.

Parametry niezbędne, aby ocenić stan zdrowia żołnierza, odniesione przez niego obrażenia oraz szanse na skuteczne udzielenie pomocy, ustalają medycy. System ma pomagać ratownikom medycznym w podejmowaniu decyzji. Zbierze dane z czujników umieszczonych np. w hełmie i umundurowaniu do podsystemów monitorujących stan zdrowia żołnierza. W sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu system będzie alarmował personel medyczny i wstępnie wskaże kolejność osób do ewakuacji.

DANE Z CZUJNIKÓW NATYCHMIAST NA MAPIE

„Kluczową ideą systemu jest to, aby zebrane informacje medyczne były jak najszybciej, w czasie rzeczywistym, przekazywane do osób decyzyjnych, zarówno w pionie medycznym, jak i dowódczym” – podkreśla dr inż. Piotr Łubkowski, kierownik projektu z WAT. Specjaliści z Wydziału Elektroniki odpowiadają za opracowanie sensorów, elementów komunikacji oraz modułu wnioskowania, naukowcy z Wojskowego Instytutu Medycznego m.in. za niezbędne protokoły medyczne, a inżynierowie z firmy TELDAT za integrację z wdrożonym już systemem zarządzania walką HMS C3IS Jaśmin.

Prace badawczo-rozwojowe są prowadzone w ramach finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu „Rozwój nowoczesnych, przełomowych technologii służących bezpieczeństwu i obronności państwa” pod kryptonimem „Szafir”.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Naukowcy z Opola i Krakowa zbadają elastyczność energetyczną budynków

  • Adobe Stock

    Szczecin/ Beton żelowy – naukowiec ZUT wynalazł innowacyjną technologię dla budownictwa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera