Uczelnie i instytucje

Trwa Rok Mieczysława Wolfkego

Źródło: mat. pras. organizatorów
Źródło: mat. pras. organizatorów

Polskie Towarzystwo Fizyczne, Politechnika Warszawska, Polskie Stowarzyszenie Fotoniczne i Komitet Fizyki PAN ogłosiły wspólnie Rok 2022 Rokiem Mieczysława Wolfkego w 75. rocznicę jego śmierci i 100 lecie jego przyjazdu do Polski i mianowania profesorem fizyki Politechniki Warszawskiej.

Kulminacja działań zaplanowana została na maj, kiedy na Politechnice Warszawskiej odbędzie się sympozjum i otwarty piknik naukowy.

Mieczysław Wolfke (1883-1947) był polskim fizykiem, wynalazcą i orędownikiem współpracy nauki z gospodarką. Już w młodości zaprojektował pojazd kosmiczny i prototyp telewizji. Wśród jego najważniejszych osiągnięć naukowych jest m.in. pionierska praca z teorii holografii i odkrycie nowej, nadciekłej postaci helu.

Można go także nazwać ojcem polskiej fizyki technicznej. Tuż przed II wojną światową współpracując z Ministerstwem Spraw Wojskowych opracowywał na potrzeby obronności najnowsze technologie takie jak telefonia świetlna, noktowizja czy naprowadzane pociski. Współpracował także z wieloma firmami przemysłowymi. Już w maju 1939 roku ostrzegał przed osiągnięciami naukowymi prowadzącymi do konstrukcji bomby atomowej, a po wojnie nawoływał do uwzględnienia humanizmu i odpowiedzialności w nauce.

Jak przekazał w informacji prasowej koordynator obchodów Krzysztof Petelczyc, przy okazji Roku Mieczysława Wolfkego organizatorzy chcą promować w polskim społeczeństwie sześć wartości, których pierwsze litery układają się w nazwisko patrona. Są to: wszechstronność, otwartość, logika, funkcjonalność, kreatywność i efektywność.

Zdaniem organizatorów to uniwersalne cechy wiarygodnych i innowacyjnych badań naukowych i technicznych i aktualne wyzwania dla nowoczesnej gospodarki.

Fizycy zapraszają już dziś do udziału w konkursach, w których Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ufundował cenne nagrody. W konkursach pod wspólnym hasłem „Odkryjmy Wolfkego” mogą wziąć udział utalentowani uczniowie szkół i nie tylko: „Młodzi eksperymentatorzy” to konkurs dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz młodzieży szkół średnich. Uczestnicy zaproszeni są do wykonania jednego z 10 doświadczeń i sfilmowania ich w jak najbardziej pomysłowy i atrakcyjny sposób.

„Młodzi literaci” to konkurs dla młodzieży szkół średnich, ale także dorosłych zainteresowanych postacią Mieczysława Wolfkego. Uczestnicy będą mogli puścić wodze fantazji, przenieść się 100 lat wstecz i spróbować odtworzyć jedno z dziesięciu autentycznych wydarzeń z życia patrona bieżącego roku.

„Młodzi artyści” zaś to uczniowie klas 1-4 lub 5-8 szkół podstawowych i młodzież szkól średnich. W konkursie oceniane będą prace plastyczne – projekt banknotu poświęconemu Mieczysławowi Wolfkemu lub portret jego postaci.

Termin nadsyłania prac we wszystkich konkursach mija 15 kwietnia, a nabór odbywa się za pomocą strony konkursowej: http://wolfke.fizyka.pw.edu.pl/odkryjmy-wolfkego, zaś szerzej o obchodach Roku Wolfkego można przeczytać na portalu wolfke.fizyka.pw.edu.pl oraz na profilu Facebook: www.fb.com/Wolfke2022

Organizatorami konkursów są wspólnie Polskie Towarzystwo Fizyczne, Politechnika Warszawska i Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom Piotr Guzik z nagrodą im. Artura Rojszczaka

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera