NASA: znamy już pięć tysięcy planet pozasłonecznych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że liczba znanych planet krążących wokół innych gwiazd przekroczyła pięć tysięcy. Stało się to 21 marca, dzięki niedawnym odkryciom 65 nowych egzoplanet.

Pierwsze planety pozasłoneczne zostały odkryte przez polskiego astronoma Aleksandra Wolszczana. Publikacja na ten temat ukazała się w „Nature” w 1992 roku. Planety te okrążają pulsara, czyli szybko obracającą się gwiazdę neutronową, będą pozostałością po ewolucji masywnej gwiazdy. Kilka lat później odkryto planetę okrążającą normalną gwiazdę (51 Pegasi). Dokonali tego szwajcarscy astronomowie Michel Mayor i Didier Queloz, laureaci Nagrody Nobla z fizyki w 2019 roku.

W kolejnych latach odkryć przybywało. 21 marca liczba planet uwzględnionych w NASA Exoplanet Archive (https://exoplanetarchive.ipac.caltech.edu/) przekroczyła pięć tysięcy. Druga główna baza planet pozasłonecznych (egzoplanet), czyli The Extrasolar Planets Encyclopaedia prowadzona pod adresem exoplanets.eu, podaje bardzo podobną liczbę 4980 obiektów, według stanu na 21 marca. Bazy te gromadzą informacje o odkryciach planet opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych.

Wśród tego mrowia planet jest wielka różnorodność tego typu obiektów. Znamy zarówno niewielkie skaliste światy o rozmiarach porównywalnych z Ziemią, ich większe wersje zwane superziemiami, a także mniejsze wersje gazowych planet takich jak Neptun, zwane minineptunami. Są też planety takie jak olbrzymi Jowisz, ale krążące bardzo blisko swoich gwiazd – ta kategoria nazywa się gorącymi jowiszami. Niedawno ogłoszono, że w obszarze pomiędzy superziemienia a minneptunami mogą też istnieć wodne planety z wodorowymi atmosferami.

NASA podała także rozkład procentowy obecnie znanych planet. Procentowo 30 proc. gazowe olbrzymy, 31 proc. stanowią superziemie, 35 proc. planety podobne do Neptuna i Urana, a 4 proc. planety typu ziemskiego (niewielkie i skaliste).

Oszacowania odnośnie liczby planet w Drodze Mlecznej wskazują, że są ich tam setki miliardów. Astronomowie prowadzą obecnie intensywne poszukiwania kolejnych planet, starają się jak najlepiej poznać własności już znanych oraz szykują nowe projekty obserwacyjne, zarówno naziemne, jak i teleskopy kosmiczne dedykowane badaniom egzoplanet.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy opracowali nową metodę produkcji nawozu z mocznika

  • Fot. Adobe Stock

    Otłuszczone mięśnie zwiększają ryzyko chorób serca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera