Szczecin/ Pięć projektorów trafiło do planetarium Morskiego Centrum Nauki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Morskie Centrum Nauki otrzymało pięć projektorów, które będą zainstalowane w planetarium. Umożliwią one oglądanie pokazów w technologii trójwymiarowej. W planach jest m.in. "podróż" w kosmos, do wnętrza ziemi i na dno oceanów.

Pięć projektorów, dzięki wbudowanym nadajnikom radiowym, umożliwi synchronizację z okularami i oglądanie pokazów w technologii trójwymiarowej.

"Pokazy będą dotyczyły tematyki związanej z astronomią, fizyką, chemią i biologią. Prezentowane będą widowiska, programy popularno-naukowe przeznaczone dla każdej z grup wiekowych" – informuje rzecznik prasowy Morskiego Centrum Nauki Jarosław Dobrzyński.

Jak dodał "będą również pokazy z użyciem specjalnego programu symulacyjnego do projekcji gwiezdnych. Da to możliwość przyjrzenia się z bliska każdemu znanemu obiektowi znajdującemu się w kosmosie. System Voting Box pozwoli na to, by widz sam przejął sterowanie pokazem, zabierając ze sobą w kosmiczną wyprawę pozostałych obserwatorów".

Projektory laserowe znajdują również zastosowanie w symulatorach lotów oraz projektowaniu przemysłowym. Umożliwiają wyświetlanie obrazu o jasności do 5000 lumenów i gwarantują płynną, pozbawioną opóźnień reprodukcję szybkich akcji.

W planetarium znajdą się także: systemy nagłośnieniowe, oprogramowanie, a także fotele wyposażone w system umożliwiający głosowanie publiczności. Na żelbetowej kopule, która zmieści w sobie ekran o średnicy 10 m widzowie będą oglądać obraz wyświetlany w rozdzielczości REAL 6,6 K. W maju planowany jest jego montaż.

Planetarium pomieści 44 widzów. Przewidziano również miejsca przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Morskie Centrum Nauki ma zostać otwarte pod koniec roku.(PAP)

autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ ok/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera