Uczelnie i instytucje

Kosmiczne górnictwo - nowa specjalność na AGH w Krakowie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Akademia Górniczo-Hutnicza uruchamia studia II stopnia o specjalności Kosmiczne Górnictwo Otworowe. To unikalna specjalność w skali światowej - mówią organizatorzy.

Ludzkość wraca na Księżyc, m.in. z myślą o wydobyciu obecnych na nim surowców. głośno mówi się już o eksploatacji asteroid, a na świecie powstają start-upy, które pracują nad odpowiednimi do tego technologiami.

„Budowa stałej bazy na Księżycu i jej utrzymanie wymusi korzystanie z lokalnych zasobów kosmicznych, a to już można nazwać górnictwem kosmicznym. Nad wykorzystaniem lokalnych surowców kosmicznych (ISRU) (In-Situ Resource Utilization) pracuje NASA, ESA, a także agencje kosmiczne z Chin, Indii, Rosji i innych krajów” - podkreśla dr inż. Adam Jan Zwierzyński, adiunkt na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH.

Wydział już od 2010 roku zajmuje się technologiami kosmicznymi, realizując m.in. projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Naukowcy i inżynierowie tej uczelni zajmują się m.in. konwersją ziemskich technologii wiertniczych i górniczych do warunków kosmicznych.

Teraz uczelnia uruchamia pionierską specjalność studiów magisterskich inżynierskich II stopnia, który będzie dotyczył głównie tego zagadnienia.

„Odpowiedzią na nowe wyzwania są studia II stopnia na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu na specjalności „Kosmiczne Górnictwo Otworowe”, które wystartują już w marcu 2023 roku. Jesteśmy tutaj jednymi z pionierów na świecie, gdyż będą to kolejne studia związane z pozyskiwaniem zasobów kosmicznych, czy jak kto woli górnictwem kosmicznym, po Colorado Schools of Mines w USA” - mówi dr Zwierzyński.

Organizatorzy zwracają uwagę, że według opracowania „Opportunities for space resources utilization future markets” przygotowanego przez Luksemburską Agencję Kosmiczną, do 2045 roku w górnictwie kosmicznym będzie pracowało od 845 tys. do 1,8 mln ludzi na pełen etat.

Nowa specjalność ma jednak przygotowywać studentów do szerszego rynku kosmicznych zawodów, tak aby byli atrakcyjnymi kandydatami dla przedsiębiorstw pracujących również w innych obszarach technologii, nie tylko kosmicznych.

Oprócz takich przedmiotów, jak ,eksploracja i eksploatacja surowców w warunkach środowiska kosmicznego, górnictwo kosmiczne, mechanika orbitalna dla transportu i górnictwa kosmicznego, studenci będą uczyć się np. o technologiach satelitarnych, przetwarzaniu danych, uczeniu maszynowym i robotyce, czy metodologiach start-upowych.

„Prace nad specjalnością zajęły nam ponad rok, jest ona solidnie przygotowana i dobrze przemyślana. Mamy kadrę dydaktyczną wysokiej klasy specjalistów zaproszonych przez nas do współpracy, także z ESA. Studenci mogą spodziewać się ciekawego programu studiów, zdobycia cennych miękkich i twardych kompetencji, a jednocześnie niesamowitej przygody” - podkreśla dr Zwierzyński.

Studia rozpoczynają się w semestrze letnim 2022/23 i trwają trzy semestry.

Więcej informacji na stronie: https://sylabusy.agh.edu.pl/pl/1/2/18/1/5/11/38

PAP - Nauka w Polsce, Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera