Naukowcy z PG opracowali nowy typ skrzyni biegów

Na zdjęciu od lewej: dr inż. Piotr Patrosz, dr inż. Paweł Załuski, mgr inż. Marcin Bąk. Fot. mat WIMiO
Na zdjęciu od lewej: dr inż. Piotr Patrosz, dr inż. Paweł Załuski, mgr inż. Marcin Bąk. Fot. mat WIMiO

Zespół z Politechniki Gdańskiej kierowany przez dr inż. Piotra Patrosza stworzył nowego rodzaju skrzynię biegów dla pojazdów rolniczych i maszyn roboczych. Dzięki niej napęd działa sprawniej, a zużycie paliwa maleje.

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej przedstawili właśnie nowy rodzaj skrzyni biegów o specjalnych zastosowaniach.

Przeznaczona jest dla pojazdów rolniczych oraz maszyn roboczych. Wyróżnia ją to, że przy małej prędkości - na trudnym terenie - pozwala na płynną zmianę biegów i uzyskanie wysokiego momentu obrotowego. Z kolei przy większych prędkościach umożliwia typową, skokową zmianę przełożenia, a to skutkuje sprawniejszą pracą napędu i mniejszym zużyciem paliwa.

„Przy małej prędkości jazdy napęd przenoszony jest za pośrednictwem przekładni hydraulicznej, złożonej z prototypowej pompy tłoczkowej o zmiennej wydajności i prototypowego dwubiegowego tłoczkowego silnika hydraulicznego z funkcją pracy w wolnym kole. Natomiast przy większej prędkości napęd przenoszony jest przez dwubiegową przekładnię zębatą wyposażoną w zestaw trzech sprzęgieł mokrych, zapewniających płynną zmianę przełożenia, bez konieczności rozłączania napędu od kół pojazdu” - podkreśla lider projektu, dr inż. Piotr Patrosz z Instytutu Mechaniki i Konstrukcji Maszyn PG.

Eksperci z PG zwracają uwagę także znaczenie elektronicznego zespołu sterowania sprzęgłami (mokrymi) oraz objętością pompy i silnika hydraulicznego, w który wyposażyli skrzynię.

„W ramach projektu zaprojektowaliśmy również pompę tłoczkową osiową z przesuniętą osią obrotu tarczy wychylnej, co zwiększyło jej sprawność objętościową. Natomiast prototypowy tłoczkowy silnik z wychylną tarczą umożliwia pracę w wolnym kole. Dzięki temu nie musiał być mechanicznie odłączany od przekładni, gdy nie był wykorzystywany” - wyjaśniają naukowcy.

Prototyp powstał z przeznaczeniem dla używanej już ładowarki teleskopowej, ale wynalazek, który już można już wdrożyć do produkcji, nadaje się do znacznie szerszego wykorzystania - podkreślają badacze.

Teoretycznie można go nawet wykorzystać w każdej maszynie roboczej.

Oprócz dra inż. Piotra Partosza, zespół tworzyli także dr inż. Paweł Załuski, mgr inż. Marcin Bąk oraz mgr inż. Sławomir Sommer.

Skrzynia powstała w ramach programu Lider VIII, a projekt finansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, przeznaczając na niego kwotę 1 197 500 zł.

Więcej informacji na stronie. 

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Politechnika Warszawska

    Sztuczna inteligencja wesprze lekarzy w badaniach płuc

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: roboty trzeba nauczyć zasad fizyki rządzących światem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera