Nauka dla Społeczeństwa

21.02.2024
PL EN
24.07.2022 aktualizacja 24.07.2022

W Tatrach w lipcu padają rekordy mrozu; -5,7 st. C w Litworowym Kotle

źródło: Adobe Stock źródło: Adobe Stock

Lipcowy rekord zimna Polski padł w miniony poniedziałek w Tatrach w Litworowym Kotle, gdzie odnotowano minus 5,7 st. C. Kiedy w minionym tygodniu w całej Polsce notowano temperatury powyżej 30 st. C, w Litworowym Kotle przez cztery dni z rzędu był mróz – powiedział PAP „Łowca Mrozu” Kamil Filipowski.

Jak dodał Filipowski, dotychczasowy lipcowy rekord zimna w Polsce zanotowany w 1996 roku na Hali Izerskiej wynosił -5,5 st. C.

„Łowcy Mrozu” prowadzący badania pod kierownictwem Zakładu Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, rozpoczęli pomiary temperatur w dwóch tzw. tatrzańskich mrozowiskach – w Litworowym i Mułowym Kotle 20 czerwca bieżącego roku.

Jak wyjaśnił PAP Filipowski, fenomen ekstremalnie niskich temperatur w Litworowym Kotle w czasie gdy panują upały, dotyczy właściwie całego masywu Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich, a wynika to z połączenia formacji kotłów polodowcowych ze zjawiskami krasowymi.

„W Alpach jest dużo podobnych miejsc. W Tatrach zaś to jedyny w swoim rodzaju masyw. Woda znajduje odpływ w systemie szczelin podziemnych i zamiast jezior, są suche kotły, gdzie może kumulować się zimne powietrze. Niskie temperatury biorą się ze zjawiska inwersji radiacyjnej przyziemnej z efektem orograficznym. Inwersja ta działa, gdy nie ma chmur i jest tym lepsza, im mniejsza zawartość pary wodnej w powietrzu. Kotły Czerwonych Wierchów mają przewagę wysokości nad poziomem morza nad pozostałymi mrozowiskami w Polsce i można je porównać do mrozowisk alpejskich” – wyjaśnił Filipowski.

Dodał on, że kolejne rekordy zimna niewątpliwie są tam spodziewane.

„To kwestia bezchmurnej i suchej pogody przy w miarę chłodnej masie powietrza, a gdy spadnie śnieg, to być może również Mułowy Kocioł włączy się do rywalizacji o rekordy zimna z Litworowym Kotłem” – dodał.

Projekt badawczy, mający na celu zmierzenie temperatur w tatrzańskich mrozowiskach został zainicjowany przez „Łowców Mrozu”: Arnolda Jakubczyka, Kamila Filipowskiego i Michała Wróbla. Liderem grupy badawczej jest dr Bartosz Czernecki z Zakładu Meteorologii i Klimatologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Badacze spodziewaj się, że zimą zanotują rekordy zimna. Obecnie rekord zimna Polski to minus 40,6 stopni Celsjusza, który został odnotowany w Żywcu 1929 roku.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Bafia

szb/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024