Aktywność fizyczna ma istotny wpływ na długowieczność, nie tylko geny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nawet jeśli nie jesteśmy genetycznie predysponowani do długiego życia, możemy je przedłużyć dzięki aktywności fizycznej – wynika z amerykańskiego badania, które publikuje pismo "Journal of Aging and Physical Activity”.

Liczne wcześniejsze badania wykazały, że mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia mają związek z wyższym ryzykiem wcześniejszego zgonu. Naukowy z University of California San Diego sprawdzali, czy na większe ryzyko przedwczesnego zgonu osób prowadzący mało aktywny styl życia mogą wpływać genetyczne predyspozycje do długowieczności.

W tym celu objęli badaniem 5446 kobiet (uczestniczek studium Women’s Health Initiative Objective Physical Activity and Cardiovascular Health study – OPACH) w wieku 63 lata i starszych. Przy pomocy akcelerometrów (przyspieszaczy) mierzono ich aktywność fizyczną – częstość, z jaką kobiety się ruszały, intensywność aktywności ruchowej oraz jak dużo czasu spędzały na siedząco. Stan ich zdrowia śledzono od 2012 do 2020 r.

Okazało się, że osoby, które regularnie wykonywały lekkie albo umiarkowane do intensywnych ćwiczenia fizyczne miały niższe ryzyko przedwczesnego zgonu niż osoby mało aktywne – niezależnie od predyspozycji genetycznych do długowieczności. Z kolei spędzanie większej ilości czasu w pozycji siedzącej zwiększało ryzyko przedwczesnego zgonu.

“Nasze badanie wykazało, że nawet jeśli nie masz genetycznych predyspozycji do długowieczności, wciąż możesz wydłużyć sobie życie dzięki korzystnemu stylowi życia, jak na przykład regularna aktywność fizyczna i spędzaniu mniej czasu na siedząco” – skomentował współautor pracy dr Aladdin H. Shadyab. Jak zaznaczył, nawet jeśli geny predysponują nas do długowieczności, regularna aktywność fizyczna wciąż jest kluczowa do wydłużenia życia.

Więcej tutaj i tu. (PAP)

jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jadalne gniazda ptaków. Fot. Adobe Stock

    Napój z dodatkiem jadalnych ptasich gniazd ma pomóc walce z nadciśnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    W Pacyficznej Plamie Śmieci gromadzi się plastik z całego świata

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera