Nauka dla Społeczeństwa

28.09.2023
PL EN
25.09.2022 aktualizacja 25.09.2022

ONZ/Guterres o pandemii COVID-19; przestrzega przed przyszłymi zagrożeniami

Fot. EPA/JUSTIN LANE 20.09.2022 Fot. EPA/JUSTIN LANE 20.09.2022

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, uczestniczył w piątek w spotkaniu na wysokim szczeblu wskazując na postępy w drodze do zakończenia pandemii COVID-19. Wzywał jednocześnie kraje członkowskie do wzmocnienia wysiłków dla obrony przed przyszłymi zagrożeniami.

Przemawiając w nowojorskiej siedzibie ONZ Guterres wyraził zadowolenie z rosnącej liczby szczepień na całym świecie, zwłaszcza wśród populacji wysokiego ryzyka.

Według sekretarza generalnego ONZ kraje zaszczepiły przeciwko koronawirusowi średnio ok. trzech czwartych pracowników służby zdrowia i osób starszych. Zauważył, że działania ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa są coraz częściej włączane do rutynowych programów zdrowotnych, a nowe leki przeciwwirusowe wkrótce staną się dostępne.

Guterres przestrzegał jednak, że w biedniejszych krajach wskaźniki szczepień są wciąż niskie. Wyraził obawę przed "cieniem pandemii", wahaniom dotyczących szczepionek i postulował zwalczanie dezinformacji przedstawiając procedury ratujące życie.

Szef ONZ mówił o niebezpieczeństwie wiążącym się z lukami w badaniach, co naraża świat na potencjalne, nowe warianty wirusa. Apelował o przygotowania na przyszłe pandemie.

„Nadszedł czas, aby wzmocnić naszą obronę przed przyszłymi zagrożeniami poprzez inwestycje w systemy wczesnego ostrzegania, lokalną produkcję, możliwości diagnostyczne oraz dobrze opłacanych i dobrze wyposażonych pracowników służby zdrowia” – podkreślał szef ONZ.

Dodał, świat nie może dać się więcej złapać na nieprzygotowaniu na zagrożenia.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023