Szczecin/ Planetarium Morskiego Centrum Nauki ukończone w 80 proc.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie ukończone jest w 80 proc., część związana z wystawą w około 40-50 proc. - powiedział PAP dyrektor MCN Witold Jabłoński. Interaktywna placówka naukowo-edukacyjna ma zostać otwarte w połowie 2023 r.

"Obecnie zamontowanych jest około 20-30 eksponatów, pozostałe eksponaty są przywiezione na teren Morskiego Centrum Nauki i będą sukcesywnie montowane" – wyjaśnił.

Wśród już zamontowanych elementów jest m.in. kajak, którym Aleksander Doba trzy razy przemierzył Atlantyk. W Morskim Centrum Nauki będzie też stanowisko poświęcone podróżnikowi m.in. z projekcją multimedialną, na której opowiada on o technice wiosłowania. Formą prezentacji będzie tylna projekcja na ekran, co da efekt wirtualnej, realistycznej postaci.

"Będziemy o tyle nietypowym centrum nauki, że u nas będą nie tylko eksponaty i urządzenia interaktywne, ale również artefakty związane z Pomorzem Zachodnim i Szczecinem. Takim artefaktem jest np. czwórka wioślarka, na którym zdobyto złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie" – podkreślił Jabłoński.

Jak dodał "elementem bardzo wyróżniającym się będzie przepołowiona, dziesięciometrowa żaglówka. To była taka inspiracja z Muzeum Techniki w Berlinie, gdzie jest przecięte na pół nowe BMW i każdy może podejść zobaczyć szczegóły takiego nowoczesnego samochodu. Moim marzeniem było to, żeby u nas pojawiła się przecięta łódź".

Pierwszą wystawą po otwarciu Morskiego Centrum Nauki będzie wystawa sekstantów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz kapitana Gawłowicza. "Autentyczne sekstanty, z których większość to są również pewne dzieła sztuki" – dodał Jabłoński.

Multimedialne centrum miało powstać pierwotnie jako Muzeum Morskie - oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. W 2017 roku radni sejmiku zdecydowali jednak, że będzie to osobna instytucja kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. Ma zostać uruchomione w drugim kwartale 2023 roku.(PAP)

Autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera